Szukaj

Jak powinna wyglądać dieta seniora?

Przeznaczona dla  seniora dieta musi być dostosowana do jego wieku, który przekłada się na zmniejszone zużycie energii. Powinna uwzględniać także schorzenia – zarówno te, które bezpośrednio go dotyczą, jak i takie, co do których istnieje ryzyko zachorowania ze względu na ich specyfikę występowania w określonym czasie życia.

Podziel się
Kobieta w barze Fot. Tom Pickering / sxc.hu

Osoby starsze często charakteryzują się przekonaniem, że jesień życia jest okresem, kiedy sposób odżywiania nie ma większego znaczenia, bo organizm nie potrzebuje już wtedy tak wartościowych pokarmów, jak w przypadku ludzi młodych. Jest jednak dokładnie odwrotnie: schorowany organizm starszego człowieka należy pielęgnować poprzez stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy, minerały i enzymy. Seniorzy powinni również przykładać wagę do ilości spożywanych przez siebie pokarmów: zalecane są regularne (4-5 razy dziennie) posiłki o około połowę mniejsze niż we wcześniejszych okresach życia.

Elementy diety seniora

Dieta seniora powinna składać się z produktów lekkostrawnych – potrawy smażone należy więc zastąpić duszonymi, gotowanymi lub pieczonymi. Ważnym jej elementem są zboża i warzywa, które dostarczają węglowodanów złożonych, a więc źródła energii. Tłuszcze nasycone należy porzucić na rzecz kwasów omega-3 – znajdują się one w tłuszczach roślinnych, chudym mięsie, rybach morskich.

U osób starszych często obserwuje się niedobory witamin – zwłaszcza wit. D, kwasu foliowego oraz witamin z grupy  B. Kwas foliowy można uzupełnić, jedząc m.in. szparagi, brokuły, bób, kalafior oraz kasze i razowe pieczywo. Zalecane jest również spożywanie 2 porcji owoców dziennie. Dla usprawnienia pracy jelit seniorzy potrzebują błonnika – znajduje się on m. in. w kaszy gryczanej i jęczmiennej, pełnoziarnistym pieczywie oraz brązowym ryżu.

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest białko – odpowiednią ilość można uzyskać, spożywając rośliny strączkowe, ryby oraz przetwory mleczne. Nie należy zapominać także o płynach – nawet w przypadku nieodczuwania pragnienia osoby starsze powinny wypijać około ośmiu szklanek dziennie, ponieważ występuje u nich wysokie ryzyko odwodnienia. Z uwagi na powszechność wśród seniorów zjawiska niedokrwistości regularnego uzupełniania wymaga żelazo – można je znaleźć w czerwonym mięsie, płatkach, roślinach strączkowych, zielonych warzywach i suszonych owocach.

Listę zamykają wapń oraz cynk. Pierwszy pomaga zapobiegać osteoporozie oraz wszelkim złamaniom. Znajduje się w jogurtach, żółtym serze, brokułach czy migdałach. Cynk natomiast okazuje się pomocy m. in. podczas gojenia ran, do których należy zaliczyć również odleżyny. Produktami bogatymi w cynk są m. in. owoce morza, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe oraz mięso.

Czego należy unikać?

Dieta seniora nie może obfitować przede wszystkim w alkohol, sól, ostre przyprawy oraz słodycze. W przypadku występowania nietolerancji laktozy niezalecane jest również picie mleka.

Korzyści płynące z właściwie skomponowanej diety seniora

Skutkiem spożywania pokarmów bogatych w odpowiednie witaminy i minerały będzie poprawa stanu zdrowia oraz zwiększenie długości życia seniora. Idealne uzupełnienie diety stanowi aktywny tryb życia.

Autor:

Edyta Możejko