Szukaj

Witamina B w diecie seniora

Dieta ludzi starszych różni się nieco od tej przeznaczonej dla osób z innego przedziału wiekowego. Powinna być dopasowana do metabolizmu seniorów i dawać im energię do życia i zajmowania się wnuczętami. Szczególnie ważną rolę odgrywa w niej witamina B.

Podziel się
Starsza kobieta Fot. Normaldude\'s / sxc.hu

Witamina B

Właściwie powinno się mówić o kompleksie witamin B, bo należy do niej aż 9 związków. Z czego wszystkie rozpuszczalne są w wodzie. W konsekwencji tego nie mogą być (z wyjątkiem witaminy B12) magazynowane w organizmie. Dlatego tak ważne jest ich systematyczne uzupełnianie.

Dieta seniora

Pierwszorzędne znaczenie w diecie seniora ma jej lekkostrawność. Spowolniony metabolizm, zmniejszenie łaknienia, ubytki w uzębieniu to tylko nieliczne problemy, z którymi borykają się na co dzień osoby starsze. Najczęstszymi przyczynami konieczności zmiany diety na inną są choroby typowe dla ich wieku. Do tej grupy schorzeń należy m.in. cukrzyca.

Cukrzyca, a witamina B9 i B12

W przypadku cukrzycy najczęściej stosowanym lekiem jest metformina. Niestety okazuje się, że już po kilkumiesięcznym jej zażywaniu drastycznie spada poziom witaminy B12 i kwasu foliowego. W efekcie znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dlatego tak ważne jest zmodyfikowanie diety seniora pod tym względem.

Witamina B w diecie seniora

Osoby starsze powinny dbać w szczególności o to, żeby w ich codziennej diecie nie zabrakło produktów takich jak np. kasza jęczmienna i gryczana, podroby mięsne, czerwone mięso, czy też ciemny chleb razowy. Korzystny wpływ ma spożywanie migdałów (np. jako przekąski między posiłkami) jajek, jak również roślin zielonych (brukselka, brokuły, szpinak).

Suplementy diety

Niedobory witaminy B w organizmie można także uzupełniać stosując suplementy diety. Przykładem mogą być produkty takie jak np. Biovital Zdrowie, czy preparat diaB12. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy, powinny jedynie uzupełniać powstałe niedobory, a nie zupełnie zastępować źródła witamin.

Zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem nie sposób zahamować. Można jedynie starać się poprzez modyfikację stylu życia i diety ten proces spowolnić. Kompleks witamin z grupy B, tak ważny dla metabolizmu komórek, to jeden z podstawowych filarów zdrowia. W związku z tym ważna jest szczególna dbałość o odpowiedni poziom tego związku, szczególnie w podeszłym wieku.