Szukaj

Dieta przy refluksie żołądkowo – jelitowym

Na refluks żołądkowo – jelitowy narażeni są szczególnie ludzie, którym usunięto woreczek żółciowy. Przyczyn tego zaburzenia czynności pokarmowych jest jednak dużo więcej, a w niektórych przypadkach trudno w ogóle je określić. Typowym objawem jest ból nadbrzusza.

Podziel się
Mężczyzna cierpiący na zgagę

Czym jest refluks żołądkowo – jelitowy i jak się objawia?

Inaczej nazywany jest refluksem dwunastniczo – żołądkowym. Jego przyczyną jest zwykle niewłaściwe działanie mechanizmu koordynacji żołądkowo – odźwiernikowo – dwunastniczej. Co to oznacza w praktyce? Żołądek z dwunastnicą łączy tzw. odźwiernik. Otwierając się, przepuszcza pokarm do dalszej części układu trawiennego. Jeżeli nastąpi jego nadmierna relaksacja, treść z dwunastnicy cofa się z powrotem do żołądka. Inną przyczyną może być zaburzenie pracy nerwów, które dochodzą do dwunastnicy i dróg żółciowych. Podstawowy objaw to ból nadbrzusza. Refluks diagnozuje się na podstawie badań radioizotopowych, podczas których treść dwunastnicy jest zabarwiana. Dzięki temu można zaobserwować, czy cofa się ona do żołądka.

Do czego prowadzi refluks żołądkowo – jelitowy?

W żołądku treść dwunastnicy miesza się z kwasami trawiennymi. Może to doprowadzić do niszczenia i zapalenia śluzówki tego narządu, jak również rozrostu dołeczków żołądkowych. Do niebezpiecznych powikłań należą również rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zastój krwi. Ale to jeszcze nie wszystko. Zaburzeniu może ulec także mechanizm obronny błony śluzowej żołądka. Odpowiedzialne za niego są prostaglandyny, należące do grupy hormonów zwierzęcych. Żółć, która przedostaje się do żołądka, zaburza ich wydzielanie.

Jaką dietę zachować przy refluksie żołądkowo – jelitowym?

Z menu przede wszystkim powinny zniknąć ciężkostrawne dania. Zaliczają się do nich tłuste produkty, ostre przyprawy, warzywa cebulowe i słodycze. Cofanie się treści dwunastnicy wzmaga również kawa, mocna herbata i alkohol. Przy refluksie warto zaopatrzyć lodówkę w chudy nabiał oraz drób.

Przy wszelkich dolegliwościach układu pokarmowego, a szczególnie przy refluksie, ważne jest nie tylko, co się je, ale również jak. Przed pracą ludzie nie mają zwykle czasu, aby spokojnie usiąść przy stole. Kanapki połykane są w biegu. Z kolei najwięcej jemy późnym wieczorem, a nawet w nocy. Przy refluksie taki tryb odżywiania nie przejdzie. Powinno się jeść mniej, ale częściej. I przede wszystkim powoli, dokładnie rozdrabniając każdy kęs. Na ostatni posiłek można pozwolić sobie nie mniej niż trzy godziny przed snem. Oto lista pozostałych produktów, których chorzy na refluks powinni wystrzegać się w szczególności:

  • pieczone i smażone potrawy,
  • chleby razowe i pełnoziarniste,
  • pikantne potrawy takie jak: pieprz, ostra papryka i czosnek,
  • pomidory, szparagi, cebula,
  • tłuste wędliny: boczek i pasztet,
  • majonez, smalec, masło,
  • ser żółty i topiony, śmietana.

Jak leczyć refluks żołądkowo – jelitowy?

Poza utrzymaniem lekkostrawnej diety, ważna jest opinia gastrologa. W leczeniu najczęściej stosuje się inhibitory pompy protonowej. Przy refluksie żołądkowo – jelitowym w nadmiernych ilościach wytwarzany jest kwas solny. Obniża on pH żołądka. Aby zmniejszyć kwasowość, należy zahamować produkcję kwasu solnego, w czym pomagają właśnie inhibitory.

Można również ograniczyć zarzucanie treści dwunastnicy do żołądka, stosując leki propulsacyjne. Rzadko refluks leczy się operacyjnie. Jeżeli już dochodzi do operacji, dokonuje się jej metodom laparoskopową.

Autor: Bartosz Dybała