Szukaj

Dieta obniżająca ciśnienie krwi

Prawidłowy sposób odżywiania to podstawowy sposób by uchronić ludzki organizm przed licznymi chorobami np. przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Równocześnie jest to najskuteczniejszy sposób by skutecznie leczyć tą z pozoru łagodną chorobę. Dowiedz się co jeść by zapobiec nadciśnieniu!

Podziel się
Ciśnieniomierz Fot. Sundeip Arora / sxc.hu

Czym jest i skąd się bierze nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze jest coraz częstszym problemem dzisiejszych ludzi. Jest tak powszechne, że śmiało można je nazwać dzisiejszą chorobą cywilizacyjną. Jak to się dzieje, że coraz więcej osób zapada na tę chorobę? Nadwaga, nieodpowiednia dieta, brak ruchu oraz uwarunkowania genetyczne to najczęstsze przyczyny wysokiego ciśnienia krwi. Rzadziej ale również tak się zdarza, że przyczyna tkwi w chorobach nerek lub chorobach endokrynologicznych. Na rynek wchodzą coraz to nowsze i potencjalnie lepsze leki obniżające ciśnienie krwi, lecz faszerowanie się chemią nie zawsze jest odpowiednim i najlepszym wyjściem. By skutecznie przeciwdziałać tej chorobie lekarze zalecają zalecają zdrową dietę i regularne ćwiczenia fizyczne. Dla lepszego efektu warto także wprowadzić do swojej diety  pewne bardzo powszechne produkty, które skutecznie obniżają ciśnienie krwi.

Jakie pokarmy obniżają ciśnienie krwi?

  • Czosnek – nie bójmy się nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez to warzywo. Codzienne spożywanie czosnku w niewielkich ilościach pomoże nam obniżyć nadciśnienie. Dla osób, które nie przepadają za smakiem i zapachem tej ostrej rośliny, dostępne są w sprzedaży kapsułki zawierające wyciąg z czosnku. Nie brakuje w nich naturalnie występujących związków nazywanych fitoncydami, mającymi działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
  • Seler – kryje się w nim szereg właściwości zdrowotnych. To popularne, choć rzadko spożywane warzywo zawiera substancje, które wpływają na ściany tętnic, rozluźniając je i w efekcie obniżając ciśnienie krwi. Zaleca się zjadanie około 4 łodyg dziennie w celu uzyskania najlepszego efektu.
  • Brokuły –  mają silne działanie antyutleniające i antyzapalne. Ponadto są źródłem błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witaminy C, czyli składników mających znaczący wpływ na ciśnienie krwi. Witamina C zwiększa m.in. ilość tlenku azotu w naczyniach i dzięki temu usprawnia ich funkcjonowanie.
  • Fasola – Zawiera ona bardzo korzystny stosunek błonnika do białek w swoim składzie. To połączenie niezwykle skutecznie redukuje poziom cukru i obniża poziom cholesterolu. Fasola zawiera także dużą ilość kwasu foliowego, który obniża ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi.
  • Maliny, jagody i truskawki – są bardzo słodkie, jemy je chętnie a ponadto słyną ze swoich zdolności antyoksydacyjnych. Zawierają dużo błonnika, witaminy C i potasu, czyli tych substancji, które mogą wpływać na ściany naczyń krwionośnych i ich funkcjonowanie. Owoce te działają przeciwzapalnie i zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej w tętnicach.
Warto również, codzienne produkty zastąpić niskotłuszczowym mlekiem, żółtym serem, twarogami, jogurtami, orzechami i nasionami, razowym pieczywem i uwaga: ciemną gorzką czekoladą. Pamiętajmy, że odpowiednie odżywianie się może znacząco zmniejszyć skoki ciśnienia i zapobiec jego gwałtownemu wzrostowi.

Jak widać, nadciśnienie tętnicze jest niezwykle powszechną chorobą, która dotyka coraz to większą liczbę osób. Może prowadzić ona do szeregu innych poważnych chorób dlatego tak ważne jest by skutecznie zmniejszać ciśnienie naszej krwi. Wprowadzenie do swojej diety powyższych produktów nie jest wielkim wyczynem a na pewno pomoże nam skutecznie walczyć z wysokim nadciśnieniem.

Autor:

Kinga Setera