Szukaj

Toksoplazmoza a ciąża

Toksoplazmoza jest chorobą spowodowana przez pierwotniaka, który żyje zwykle w ciele kota i wydalany jest wraz z kałem. Potencjalnym zagrożeniem, dla kobiety w ciąży jest zatem kontakt z kocimi odchodami oraz zabrudzonymi jarzynami czy surowym mięsem. Dla osób dorosłych choroba ta może być niegroźna i mieć łagodny przebieg, inaczej jest w przypadku zarażenia się przyszłej mamy.

Podziel się
Mięso mielone
Toksoplazmoza jest bardzo groźna, dla rozwijającego się dziecka, dlatego warto zastosować wszelkie środki, aby zabezpieczyć się przed zakażeniem. Dolegliwość ta ma wiele wspólnego z zakażeniem różyczki oraz wirusem cytomegalii. Podobnie jak te dwa zakażenia, toksoplazmoza u osób dorosłych przebiega bezobjawowo. Często przyszła mama może nie zdawać sobie sprawy, że jest nosicielem tej infekcji.

Wielu lekarzy profilaktycznie zaleca ciężarnej wykonanie badań krwi w kierunku toksoplazmozy. Szczególnie jest to bardzo ważne w początkowych miesiącach ciąży, gdyż to schorzenie może spowodować powstanie poważnych wad lub doprowadzić do poronienia.

Jak się zabezpieczyć przed zakażeniem?

  • Nie spożywaj surowego mięsa.
  • Dokładnie ugotuj wcześniej zamrożone mięso.
  • Kiedy masz kontakt z surowym mięsem staraj się dokładnie umyć potem ręce. Unikaj kontaktu rąk z ustami.
  • Myj wszystkie warzywa i owoce przed spożyciem.
  • Nie spożywaj niepasteryzowanego mleka oraz produktów z niego pochodzących.
  • Kiedy pracujesz w ogrodzie zakładaj gumowe rękawiczki, gdyż w niej może istnieć potencjalne zagrożenie tym pierwotniakiem.
  • Staraj się nie zmieniać własnemu kotowi kuwety, jeżeli jest to możliwe poproś o to swojego partnera.
Zakażenie toksoplazmozą jest bardzo rzadkie, jednak warto się przed nim bronić. Dzieci, u których doszło do zakażenia w czasie ciąży, mogą mieć problemy ze wzrokiem, wodogłowie lub małogłowie, opóźnienie w rozwoju umysłowym czy zwapnienie śródczaszkowe. Czym wcześniejsze zarażenie płodu tym większe szkody spowodowane w jego organizmie. Jeżeli są przesłanki, że mogło dojść do zarażenia dziecka potrzebne będą regularne badania. Niewykluczone, że będziesz musiała zrobić punkcję owodni lub pobrać próbki krwi. Dobra wiadomość jest taka, że można podjąć dziecko leczeniu za pomocą antybiotyków. Nie zawsze jednak jest ono skuteczne.