Szukaj

Antykoncepcja po stosunku

Antykoncepcja zazwyczaj stosowana jest przed stosunkiem po to, by zapobiec nieplanowej ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy emocje i podniecenie seksualne wymykają się spod kontroli, a sam stosunek odbywa się bez zabezpieczenia. W takiej sytuacji pomocna może okazać się właśnie antykoncepcja po stosunku.

Podziel się
Kobieta w bieliźnie Fot. Lou24860\'s / sxc.hu

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj antykoncepcji stosuje się po odbyciu stosunku seksualnego. Bardzo często można spotkać się również z nazwą antykoncepcja doraźna, co oznacza dokładnie to samo. Polega ona na przyjmowaniu specjalnych pigułek, które zakłócają pracę i ruch plemników oraz utrudniają zapłodnienie. W niektórych pigułkach można mówić nawet o 99% skuteczności po przyjęciu ich 24 godziny po odbytym stosunku. Najpóźniej można przyjąć je aż do 72 godzin. Jednak im dłuższy odstęp od stosunku do przyjęciu tabletki tym skuteczność maleje.

Czy antykoncepcja po stosunku jest bezpieczna?

W większości przypadków pigułki przyjmowane po stosunku nie wywołują żadnych powikłań ani nieprzyjemnych objawów, jednak w kilkunastoprocentowych przypadkach mogą pojawić się takie objawy jak nudności, bóle brzucha czy głowy lub wymioty. Wiele kobiet w takich sytuacjach martwi się o to, czy nie zaszły w ciążę. Takie objawy ustępują po 24 godzinach, więc zaleca się cierpliwość i nieuleganie emocjom. Ponadto piersi mogą wydawać się zdrętwiałe lub bardziej napięte. Stres wywołany tymi pobocznymi objawami, może spowodować opóźnienie miesiączki, a to tylko wpłynie na kolejny stres i pogorszenie samopoczucia.

Jak stosować pigułki po stosunku?

Tak jak już zostało to wspomniane pigułki stosuje się do 72 godzin po odbyciu stosunku. W sytuacji, gdy stosunków było kilka to metoda może odnieść również oczekiwane rezultaty tylko wówczas, kiedy pigułki zostały przyjęte właśnie 72 godziny od odbycia pierwszego stosunku. Jest to „termin ostateczny” przyjęcia takiej pigułki, który daje największą gwarancję. Czas ten różni się jednak od rodzaju przyjmowanej pigułki.

Jak stosować pigułki antykoncepcyjne?

Tabletki czy też pigułki można kupić nawet w aptece bez recepty. Jednak lepiej skonsultować się z lekarzem, aby zapobiec błędnemu przyjmowaniu tabletek, które przyjmuje się bardzo różnorodnie. Mogą być przyjmowane 2 tabletki w ciągu dnia, lub 3 tabletki dwukrotnie w ciągu dnia. Wszystko zależy od ich rodzaju, dlatego w tym celu zaleca się właśnie wizytę u lekarza, który powinien po krótkiej kontroli ustalić metody przyjmowania tabletek.

Tabletki stosowane mogą być przez kobiety w każdym wieku. Jedyne przeciwwskazania mogą być skierowane do kobiet, które karmią piersią lub są w ciąży. W innych sytuacjach nie ma trzeba się martwić zagrożeniami takimi jak poronienie czy komplikacje przy ciąży planowanej w przyszłości.

Jakie pigułki wybrać?

Pigułek na rynku jest całe mnóstwo. Wybór pozostaje indywidualny. Wszystko zależy od metody i ilości przyjmowania pigułek. W tym przypadku również warto skontaktować się z lekarzem i wspólnie ustalić, jakie tabletki wybrać. Warto również pamiętać, że pigułki nie zabezpieczają przed pojawieniem się groźnych chorób czy infekcji przenoszonych drogą płciową jak i fakt, że przy pojawieniu się ciąży nie powinno się ich stosować. Mogą okazać się nieskuteczne i co najważniejsze, przynieść wiele przykrych konsekwencji zarówno dla płodu jak i dla kobiety.