Szukaj

Ciąża pozamaciczna (ektopowa)

Nie zawsze ciąża jest cudownym doświadczeniem dla kobiety. Niekiedy przebiega ona nie w taki sposób jakbyśmy oczekiwali. Jednym z takich przykrych sytuacji jest ciąża pozamaciczna. Występuje wtedy, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się w innym miejscu niż wnętrze macicy. Może to być jajowód, jajniki, jama brzuszna a  nawet szyjka macicy. Ciąża ektopowa pojawia się  niezwykle rzadko jednak ma miejsce.

Podziel się
Bolący brzuch
Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest ulokowanie się jej w jajowodzie. Ponieważ on nie jest duży nie jest wstanie pomieścić zarodka  i ostatecznie ulega rozerwaniu. Taka sytuacja doprowadza do ciężkiego krwawienia i trwa zaledwie do 10 tygodni.

Jakie są przyczyny ciąży ektopowej?

  • Wcześniejsze występowanie zmian zapalnych w obrębie miednicy, powodujące infekcje macicy i jajowodów,
  • Wcześniejsze występowanie ciąży pozamacicznej,
  • Używanie spirali i pomimo tego zajście w ciąże. Jest to mało prawdopodobne, ale stopień pojawienia się takiej ciąży jest znaczniej wyższy niż w przypadku kobiet, które jej nie używają,
  • Zajście w ciąże pomimo zażywania antykoncepcji,
  • Późny wiek zajścia w ciąże, również zwiększa ryzyko.

Jakie są oznaki ciąży pozamacicznej?

Zwykle objawem ciąży pozamacicznej jest ból w podbrzuszu. Taki ból jest uporczywy dla kobiety i bardzo silny, nawet powodujący omdlenia. Trwa on nawet kilka dni i może występować niespodziewanie. Kolejnym objawem może być zauważalne krwawienie z pochwy. Jest ono spowodowane pęknięciem jajowodu. Jest to bardzo groźne, gdyż może doprowadzić do krwotoku wewnętrznego i doprowadzić kobietę do zapaści. Po rozpoznaniu u siebie powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Jak można rozpoznać ciąże pozamaciczna?

Do rozpoznania ciąży ektopowej może przydać się test ciążowy. Kiedy wyjdzie on pozytywny a badanie USG pokaże, że wewnątrz macicy nie ma zarodka, to oznacza, że znajduje się on w innym miejscu. Domowy test ciążowy może się okazać zawodny, dlatego lepsze jest zrobienie badania krwi, które potwierdzi obecność hormonów ciążowych. W takim wypadku dodatnia próba ciążowa i potwierdzenie tego na badaniu ultrasonograficznym może być pierwszym elementem stwierdzenia wystąpienia takiej ciąży.

Czasami jest bardzo trudne stwierdzić na samym USG ciąży pozamacicznej, dlatego zaleca się w przypadku wystąpienia wszelkich objawów ciąży pozamacicznej wykonania laparoskopii. W takim badaniu ujawnić można czy występuje krew w miednicy lub czy jajowodowy są w dobrym stanie.

Czy ciąża pozamaciczna wpływa na dalszą płodność?

Wszystko zależy od stadium w jakim taka ciąża występowała i czy została wykryta dość wcześnie. Nie wyklucza to jednak faktu, że taka ciąża uszkadza jajowód i zaburza w jakiś sposób przyszłą płodność. Rzeczywistość jednak jest taka, że większość kobiet, które przechodziły taką ciąże mają duże trudności z ponownym zajściem w ciąże i często bez pomocy czynników zewnętrznych nie są wstanie tego dokonać.

Jak leczyć ciąże pozamaciczna?

W przypadku późnego odkrycia ciąży ektopowej klasycznym leczeniem jest zabieg operacyjny polegający na chirurgicznym otworzeniu jamy brzusznej i usunięciu  jajowodu wraz z ciążą. Jest to konieczne, aby zatamować krwawienie z uszkodzonego jajowodu. Czasami jednak udaje się uratować część tego narządu, jednak zwiększa to ryzyko wystąpienia kolejnej ciąży pozamacicznej. 

Istnieje także możliwość nie ingerowania w narządy rozrodcze kobiety i zastosowanie metody farmakologicznej. Pozwala to na zahamowanie wzrostu zarodka i uniknięcie rozerwania jajowodu. Wiąże się to jednak z wczesnym odkryciem tego schorzenia, w takim czasie gdzie jeszcze nie doszło do uszkodzenia jajowodu i krwawienia, a twoje ciąża jest w dość wczesnym stadium.

Tak czy inaczej ciąża pozamaciczna powoduje utratę dziecka, co może być traumatycznym przeżyciem dla każdej kobiety. Ingeruje ona także w jej przyszłą płodność i kolejne starania się o nowe poczęcie. W przypadku kiedy udało się zajść w ciąże pomimo wystąpienia wcześniejszej ciąży ektopowej warto na bieżąco monitorować jej przebieg, aby zapobiec wszelkim komplikacją.