Szukaj

Plastry antykoncepcyjne

Obecnie środków antykoncepcyjnych dostępnych jest bardzo wiele i to w różnych formach. Jedną z nich są właśnie plastry antykoncepcyjne. W Polsce stały się popularne od niedawna, oczywiście opinie na ich temat są podzielone.

Podziel się
Metody antykoncepcji hormonalnej

Plastry antykoncepcyjne, tak samo jak tabletki, są dostępne tylko i wyłącznie na receptę oraz po wykonaniu odpowiednich badań. Są pewne chorobowe przeciwskazania co do ich stosowania, jednak największą, jest masa ciała, nie powinna ona przekraczać 90 kilogramów. Są jednak uznawane za skuteczne, powrót płodności następuje zaraz po zaprzestaniu ich stosowania. Jest to odpowiednia forma antykoncepcji przede wszystkim dla młodych zdrowych kobiet, a zarazem aktywnych seksualnie.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Główną zaletą, dzięki której są tak popularne, jest to, że nie trzeba o nich pamiętać na co dzień w odróżnieniu od tabletek.  Plaster przykleja się na podbrzuszu, pośladku, zewnętrznych powierzchniach ramion oraz na barkach. Ma on rozmiar 45 mm na 45 mm. Jego zmiany dokonuje się raz na siedem dni przez okres 3 tygodni, później jest tydzień przerwy, w tedy występuje miesiączka. Po jej zakończeniu następuje powrót do naklejania plastrów z kolejnego opakowania.

Plastry mają również taką przewagę, że uwalniają hormony bezpośrednio do krążenia krwi, co zapobiega niedyspozycjom żołądkowym, takim jak nudności, wymioty, biegunka, co nie obniża skuteczności antykoncepcyjnej.

Plastry mają również wiele innych zalet. Przede wszystkim są odwracalną, a zarazem skuteczną formą zapobiegania ciąży. Cały czas pozostają pod kontrolą kobiety, nie ingerują w sam akt płciowy. Regulują organizm kobiety, a zarazem obniżają ból podczas występowania miesiączki.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne posiadają dużo przeciwskazań dotyczących ich stosowania. Przede wszystkim jest to waga, za czym idzie ryzyko ich nieskuteczności w wypadku, gdy w organizmie znajduje się dość duża warstwa tkanki tłuszczowej.

Wokół nich zbierają się warstwy brudu, mogą ulec odlepieniu. Jego zmiana następuje raz na siedem dni, o czym można sobie zapomnieć.  W takim wypadku, trzeba zastosować się do pewnych wskazówek, które pomogą zatrzymać ciągłość w dostarczaniu hormonów.

Nie jest to dobre rozwiązanie dla alergików, gdyż często plastry powodują reakcje alergiczne, zmiany skórne, zaczerwienienia i podrażnienia. Może również wystąpić przyrost masy wagowej.

Największą jednak wadą jest to, że są one dość drogim rozwiązaniem. Jedna paczka plastrów antykoncepcyjnych, która wystarcza na jeden cykl (3 plastry) kosztuje około 50 – 60 złotych. Dla porównania tabletki, są często dwa, a nawet trzy razy tańsze.

Martyna Majkut