Szukaj

Przedwczesne odklejanie się łożyska w ciąży

Łożysko pełni bardzo ważną funkcję w czasie trwania całej ciąży. Jet to narząd w kształcie dysku, który wszczepia się w ścianę macicy oraz łączy z dzieckiem za pomocą pępowiny. Jego działanie polega na pobieraniu tlenu oraz substancji odżywczych z krwi matki, które potem są przekazywane do dziecka. Również produkty przemiany materii malca są przekazywane przez łożysko do organizmu matki.

Podziel się
Brzuch ciężarnej
Często występują powikłania związane z tym narządem. Jeżeli przyszła mama zauważy krwawienie z pochwy w późnym etapie ciąży, może to świadczyć o przedwczesnym odklejaniu się łożyska. Schorzenie to polega na oddzieleniu się łożyska od ścian macicy, jeszcze w trakcie trwania ciąży. Może to spowodować poważne powikłania i wpłynąć na stan dziecka.

Zazwyczaj przyczynami, które mogą wpłynąć na taki stan rzeczy jest uraz jamy brzusznej lub palenie tytoniu przez przyszłą mamę. Również niedobór witamin, a w szczególności kwasu foliowego może być powodem przedwczesnego odklejania się łożyska.

Objawy przedwczesnego odklejania łożyska

  • krwawienie  z pochwy,
  • ból w jamie brzusznej,
  • tkliwość macicy,
W przypadku wystąpienia powyższych objawów, kobieta powinna poinformować swojego lekarza. W większości przypadków ta dolegliwość przebiega łagodniej. Czasem jednak przedwczesne odklejanie łożyska może  prowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszym jest przedwczesny poród.

Leczenie

Przedwczesne odklejanie łożyska można wykryć za pomocą badania ultrasonograficznego. Kiedy u kobiety dojdzie do takiej dolegliwości powinna być ona pod stałą opieką lekarską. Objawy zazwyczaj po pewnym czasie ustępują, jednak może nastąpić ich powrót. Postępowanie w przypadku przedwczesnego odklejania łożyska, polega przede wszystkim na wyrównywaniu utraty krwi. Bardzo często kobieta musi przyjmować dożylnie płyn, a w niektórych przypadkach powinna być poddana transfuzji krwi.

Dolegliwość taka może pogorszyć stan dziecka, a co za tym idzie zmusić lekarza do podjęcia decyzji o wcześniejszym urodzeniu. Zwiększa się, także ryzyko wystąpienia u matki krwotoku poporodowego.