Szukaj

Podwiązanie nasieniowodów - wazektomia

Wazektomia jest to zabieg chirurgiczny, który polega na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów. Jest to zabieg, który powoduje że mężczyzna nie jest wstanie zapłodnić swojej partnerki, gdyż plemniki nie docierają do penisa i nie może dojść do ejakulacji.

Podziel się
Wazektomia przed zabiegiem

Jak wygląda operacja?

Zabieg trwa zazwyczaj około 10 - 15 min i jest wykonywany przy krótkim znieczuleniu ogólnym, chociaż zdarza się że mężczyzna otrzymuje jedynie znieczulenie miejscowe. Podczas operacji lekarz wykonuje dwa, małe nacięcia na w skórze moszny. W ten sposób specjalista może przeciąć nasieniowody, a następnie je podwiązać.

Po zabiegu mężczyzna odczuwa niewielkie dolegliwości bólowe, które powinny minąć w kilkanaście godzin po operacji. Lekarze zalecają aby w ciągu 24- 48 godzin po zabiegu prowadzić oszczędny tryb życia i nie forsować organizmu. W ten sposób nie naraża się organizmu na niepotrzebne komplikacje po zabiegu.

Skuteczność zabiegu

Wazektomia przynosi oczekiwany rezultat w 99% przypadków, chociaż zdarza się, że u niektórych panów dochodzi do samoistnego połączenia nasieniowodów w 3 msc od wykonania zabiegu. W takim przypadku należy powtórzyć podwiązanie.

W trzy miesiące po zabiegu zalecane jest przeprowadzenie badania nasienia, w celu sprawdzenia czy udało się osiągnąć bezpłodność.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Tak, jest możliwe ponowne złączenie nasieniowodów ale zabieg ten jest bardzo skomplikowany i nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat. Dlatego decyzja o podwiązaniu nasieniowodów powinna być dobrze przemyślana, aby nie narażać się na komplikacje związane z ponownym złączeniem nasieniowodów.

Kiedy można rozpocząć współżycie?

Współżycie można rozpocząć po zdjęciu opatrunków czyli około 4 dni po zabiegu. Ważne, żeby przez pierwsze tygodnie uprawiać seks wraz z dodatkowym zabezpieczeniem, do momentu kiedy sperma oczyści się z plemników. W 14 - stym tygodniu od zabiegu wykonuje się badanie nasienia w celu wykluczenia obecności plemników.

Koszt zabiegu

Cena zabiegu w prywatnych klinikach to koszt około 2000 zł. Jest on w pełni ponoszony przez pacjenta.

Wady Wazektomi

  • Kosztowna cena zabiegu,
  • Próba odwrócenia zabiegu nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat i jest dość bolesna,
  • Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zalety Wazektomi

  • Nie wpływa na jakość życia seksualnego,
  • Wysoka skuteczność antykoncepcyjna,
  • Nie ma skutków ubocznych,
  • Usuwa na stałe problem z stosowaniem antykoncepcji,
  • Nie wpływa na czynność gruczołów płciowych.