Szukaj

Ćwiczenia relaksacyjne w ciąży

Ciąża to okres szczególny w życiu każdej kobiety. W tym czasie masa ciała wzrasta i często pogarsza się samopoczucie. Ważne jest, aby w trakcie ciąży dbać o siebie bardziej, niż na co dzień. To pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka oraz samopoczucie.

Podziel się
Ćwicząca kobieta w ciąży

Warto ćwiczyć regularnie, co zmniejszy uciążliwe objawy ciąży i pozwoli na utrzymanie dobrej kondycji. Ćwiczenia relaksujące będą idealne dla ciężarnych kobiet.

Ćwiczenia oddechowe w ciąży

Jednymi z najpopularniejszych ćwiczeń są oddechowe. Pierwszym polecanym ćwiczeniem jest oddychanie brzuchem. Należ położyć się na plecach, a ręce ułożyć na brzuchu. Głowę trzeba umieścić na poduszce, zaś nogi ugiąć w kolanach. W takiej pozycji należy zamknąć oczy i zacząć oddychać. Powietrze wdychamy przez nos, robiąc jak najgłębszy wdech. Wydychamy natomiast powoli przez usta. Powtarzamy kilkukrotnie. Dzięki temu serce biło będzie miarowo i spokojnie.
Kolejną metodą jest oddychanie obojczykowe. Pozycja stanowi kopię z poprzedniego ćwiczenia. Należy prawą dłonią objąć lekko szyję, a następnie wykonywać wdechy i wydechy przez usta. Trzeba to robić szybko, płytko oraz równomiernie. Taki sposób oddychania złagodzi skurcze i bóle.

Kolejne jest oddychanie klatką piersiową. Wciąż w pozycji z poprzednich dwóch ćwiczeń należy ułożyć ręce na piersiach. Przez nos wdychamy głęboko powietrze, a po chwili wypuszczamy przez usta.

Joga w ciąży

Doskonałym ćwiczeniem relaksującym jest joga. Pomaga rozciągnąć mięśnie i wzmocnić ciało. Jednak nie wolno wykonywać trudnych pozycji oraz powinno się mieć nadzór instruktora.

Polecanym ćwiczeniem są również skłony boczne w siadzie. Należy usiąść po turecku na podłodze, a dłonie oprzeć za plecami blisko pośladków. Następnie na przemian unosimy jedną rękę ku górze i przechylamy się lekko na bok.
Kolejnym ćwiczeniem są wymachy nóg. Należy ułożyć się na boku i podeprzeć na łokciu. Noga leżąca na ziemi musi być wyprostowana, zaś drugą również wyprostowaną unosimy ku górze. Ćwiczenia nóg poprawiają krążenie.

Istnieje wiele ćwiczeń relaksujących, a zarazem poprawiających kondycję, które przeznaczone są także dla kobiet w ciąży. Przyszłe matki muszą szczególnie dbać o swoje ciało, gdyż stanowi ono dom dla ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Ćwiczenia wpływają korzystnie zarówno na matkę, jak i płód.

Autor : Kinga Miliszkiewicz