Szukaj

Przyrost wagi ciała w ciąży

Pewnie zastanawia cię ile w czasie ciąży przytyjesz? Należy podkreślić, że nie ma stałej wagi kobiety ciężarnej. Wszystko zależy od wagi wyjściowej oraz skłonności do tycia. Pamiętajmy, że każda ciąża jest przecież inna. W przypadku kiedy nie masz dużej niedowagi lub nadwagi, lekarze raczej się nie będą interesować twoim przyrostem masy ciała. Nie jest to spowodowane ich niedbałością, tylko tym, że waga nie jest ważna dopóki nie przekroczysz granicznych liczb. Ważne nowiem jest to ile składników odżywczych przekazujesz dziecko, a nie ile ważysz.

Podziel się
Kobieta w ciąży

Waga kobiety w ciąży zależy przede wszystkim od następujących czynników:

  • waga przed ciążą,
  • waga dziecka,
  • ilość spożywanych pokarmów w ciąży,
Ogólnie kobiety w czasie ciąży przybywają na wadze 12 - 15  kilogramów. U ciężarnych spodziewających się bliźniąt ta waga może osiągnąć nawet 20 kilogramów. Niektóre przyszłe mamy ważą więcej, niektóre mniej. Jeżeli martwi cię twoja wagą, zapytaj się lekarza czy wszytko jest w porządku i co powinnaś zrobić, żeby unormować swój wynik. Zaleci ci pewnie odpowiednie odżywianie oraz możliwość zastosowania ćwiczeń fizycznych.

W przypadku kobiet ciężarnych najlepiej jest równomierne przybierać na wadzę, gdyż to świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. Na początku ciąży może zadziwić cię to, że twoja waga będzie mniejsza. Wszytko zależny od podchodzenia twojego organizmu do objawów ciążowych. Jeżeli doświadczasz nudności i ostrych wymiotów możesz nieznacznie schudnąć. Nie martw się jednak, gdyż jest to normalne i nie zagraża twojemu dziecku. Potem powinnaś przytyć około trzech kilogramów. W kolejnych miesiącach z powodu rosnącego dzidziusia twoja masa nieznacznie się zwiększy. Powinnaś prawidłowo przytyć do około 7 kilogramów. W ostatnich miesiącach wzrost wagi będzie podobny jak w drugim trymestrze, aż do czasu porodu kiedy się trochę zmniejszy.

Co składa się na przyrost wagi w ciąży?

  • Macica (około 0,8 kg)
  • Łożysko (około 0,5 kg)
  • Płyn owodniowy (około 0,8 kg)
  • Dziecko (około 3,3 kg)
Oprócz tego, trzeba brać pod uwagę zwiększające się piersi, których masa powiększy się nawet do 0,5 kilograma. Dochodzi dodatkowo do tego, przyrost tkanki tłuszczowej oraz zatrzymywane płyny w organizmie matki co daje łącznie około 6 kilogramów.

Czy można się odchudzać w ciąży?

Twierdzenie, że w czasie ciąży powinnaś jeść za dwóch jest błędne. Twoja dieta powinna być tak zbilansowana, żeby przekazywać najwartościowsze związki odżywcze, a nie jeść bezmyślnie i dużo. Jeżeli masz z tym problem udaj się do dietetyka, który poinformuje cię, co warto w twoim stanie spożywać.

Jeżeli chodzi o odchudzanie jest to zabronione w czasie ciąży. Pamiętaj, że w twoim brzuszku rośnie mały organizm, który potrzebuje składników odżywczych, aby się rozwijać. Jeżeli zaczniesz się odchudzać bilans odżywczy może zostać zaburzony, a tym samym rozwój twojego dziecka. Zanim zaczniesz się odchudzać pomyśl, że możesz zrobić to w inny sposób. Nie ograniczaj się drastycznie w jedzeniu. Lepiej skorzystaj z porady lekarza i zacznij ćwiczyć. Będzie to dobra praktyka przed porodem, gdyż przygotuje twoje mięśnie na ten trudny okres.

W przypadku kiedy masz nadwagę, musisz po prostu ograniczyć spożywanie węglowodanów.  Jest to bardzo ważne, gdyż nadwaga w ciąży może doprowadzić do powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, czy stan przedrzucawkowy. Nie wspominając już o  trudnościach w czasie porodu.