Szukaj

Typowe dolegliwości w czasie ciąży

Ciąża jest ważnym okresem w życiu każdej kobiety. Dlatego szczególnie chce zadbać w tym czasie o swoje i dziecka zdrowie. Jednak pomimo tego, że jest to piękny czas czekają przyszła mamę przykre dolegliwości, których może doświadczyć w czasie ciąży. Są one nieprzyjemne, ale zazwyczaj nie zagrażają życiu matki. W przypadku kiedy jednak one nie ustępują należy się skontaktować z lekarzem.

Podziel się
Kobieta w ciąży

Jakie kobietę czekają dolegliwości ciążowe?

Poranne nudności

Dla większości kobiet są to typowe objawy ciążowe. Przez pierwsze 12 tygodni będzie przyszła mama zmagać się z awersjami pokarmowymi, a wszelkie zapachy będą wywoływać u niej  wymioty. Jeżeli ta przypadłość dotknie Ciebie staraj się unikać tłustych potraw i zapachów, które wywołują nudności. Pij, także dużo płynów, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Spróbuj, również zanim wstaniesz z łóżka coś przegryź jakiegoś suchara lub krakersa.

Anemia

Niektóre kobiety w ciąży muszą się zmagać z niedokrwistością. Jest to spowodowane zmniejszającym się stężeniem hemoglobiny we krwi, z powodu niedoboru dwóch ważnych składników jakim jest żelazo oraz kwas foliowy. Jeżeli zauważysz u siebie częste zmęczenie, problemy z oddychaniem, bladość skóry, kołatania serca oraz omdlenia skontaktuj się z lekarzem. Dolegliwość ta może być niebezpieczna dla matki i jej dziecka, dlatego warto jej wcześniej przeciwdziałać poprzez odżywianie się w pokarm bogaty w te pierwiastki oraz zażywanie witamin.

Obrzęki

Obrzęki są typowym objawem ciąży, ponieważ komórki ciała zatrzymują płyny w organizmie. W przypadku problemów z obrzękami stosuj zimne okłady lub unoś nogi do góry. Kiedy obrzęki będą się nasilać szczególnie na twarzy lub dłoniach skontaktuj się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy zatrucia ciążowego.

Żylaki

Żylaki to bardzo nieestetycznie wystające żyły na nogach, które w ciąży mogą się pojawić w wyniku zwiększonego przepływu krwi. Nie wszystkie kobiety zmagają się z tą dolegliwością, jeżeli  jednak masz problem to nie przeciążaj nóg. Stój jak najmniej, nie siedź za długo, często spaceruj, nie noś obcisłych spodni i jak najczęściej unoś nogi do góry.

Zaparcia

Jeżeli wcześniej miałaś zaparcia to w czasie ciąży one mogą się nasilić. Jest to związane, z tym, że rosnący w brzuszku dzidziuś naciska na jelita, przez co zmniejsza się częstotliwość wypróżniania. W walce z zaparciami pomoże żywność zawierająca dużo błonnika oraz jedzenie dużej ilość mniejszych i nie tłustych posiłków.

Hemoroidy

Hemoroidy inaczej zwane żylakami odbytu często są skutkami zaparć. Jest to bardzo bolesna przypadłość, która sprawia dużo problemów. Może im towarzyszyć pieczenie odbytu oraz niewielkie krwawienia. Dlatego unikaj zbyt długiego wysiadywania w ubikacji oraz zbytniego wysiłku przy robieniu stolca. Pomocne w ich zwalczaniu będzie stosowanie jak przy zaparciach diety bogatej w błonnik oraz ciepłe kąpiele.

Zgaga

Jest uczuciem pieczenia w przełyku. Często kobieta ma także nieprzyjemny posmak w ustach. W ciąży dolegliwość ta powiększa się, gdyż rosnący płód uciska na żołądek, przez co pokarm może się cofać do przełyku. Nasilenie uczucie zgagi występuje przy zbyt dużym piciu kawy lub spożywaniu tłustych potraw.

Bóle krzyża

W czasie ciąży jest to typowe uczucie wszytko dlatego, że organizm jest przeciążony pojawieniem się nowej istoty. Ból może promieniować na nogi i ujawniać się szczególnie podczas schylania czy podnoszenia ciężkich rzeczy.

Pomimo tych dolegliwości, przez które będzie musiała przejść przyszła mama urodzenie dziecka będzie najwspanialszym prezentem, który pozwoli o nich zapomnieć.