Szukaj

Przyczyny niepłodności u kobiet

Niemożność posiadania dziecka to coraz bardziej powszechny problem. Wiele par bezskutecznie stara się o potomka nawet latami. Przyczyny mogą leżeć po stronie kobiety, po stronie mężczyzny lub u obydwojga równocześnie. W tym artykule skupię się na przyczynach niepłodności u kobiet.

Podziel się
Kobieta i mężczyzna w łóżku

Niedrożność jajowodów

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet związana jest z niedrożnością jajowodów. Przypadłość ta dotyczy około 30% pań starających się o dziecko. Przyczyną tego schorzenia są m.in. stany zapalane, które mogą wywołać bakterie i wirusy przenoszone w czasie współżycia. Niedrożność jajowodów można wyleczyć dzięki zabiegowi, który nosi nazwę laparoskopowa plastyka jajowodów. Należy jednak zaznaczyć, że nie gwarantuje to zajścia w ciążę.

Zaburzenia hormonalne

Brak owulacji lub jej zaburzenia również mogą wpływać na niepłodność u kobiet. Jest to problem koło 20% pań, które chciałby zostać matkami. W tym przypadku może zdarzyć się sytuacja, że pęcherzyk owulacyjny nie ulega pęknięciu lub rośnie bez komórki jajowej. Może być również taka możliwość, że komórka jajowa nie zostaje uwolniona.

Zaburzenia hormonalne spowodowane są przede wszystkim zbyt dużym wysiłkiem fizycznym, więc szczególnie mogą być narażone kobiety, które zawodowo uprawiają sport. Także nieprawidłowe odżywianie ma wpływ na gospodarkę hormonalną, a także przewlekły stres, czy uzależnienie od alkoholu, papierosów lub narkotyków. Nieprawidłowa praca tarczycy również może mieć wpływ na zaburzenia hormonalne u kobiet.

Endometrioza

Z endometriozą mamy do czynienia wtedy, gdy śluzówka, która wyściela macicę rozrasta się na inne organy. Podczas zmian hormonalnych również ma miejsce łuszczenie się i krwawienie, co w konsekwencji prowadzi do stanów zapalnych i tworzenia się blizn.

Nieprawidłowa budowa narządów rodnych

Nieprawidłowa budowa macicy, jajowodów, czy jajników również ma niekorzystny wpływ na zajście w ciążę. Także występowanie mięśniaków i torbieli na narządach rodnych utrudnia efektywne staranie się o dziecko.

Inne przyczyny niepłodności u kobiet

Do innych przyczyn niepłodności u kobiet zaliczyć można ciąże pozamaciczne, które mogą uszkodzić narządy rodne kobiety, np. jajowód. Również przyjmowanie niektórych leków może mieć niekorzystny wpływ na płodność kobiety. Radioterapia i różnego typu środki przeciwnowotworowe mogą mieć wpływać na pęcherzyki jajowe, a zmiany te mogą być nieodwracalne.

Często, nawet bez specjalistycznych badań, o winą o brak potomka obarcza się kobietę. Należy jednak pamiętać, że mężczyzna również powinien przejść badania, które sprawdzą jego płodność.