Szukaj

Owulacja objawy

Cykl menstruacyjny składa się z wielu faz. Jedną z nich jest owulacja. Jest to moment szczególny dla kobiety, gdyż w tym czasie występują u niej dni płodne. Oczywiście nasz kobiecy organizm jest dla nas łaskawy i co miesiąc podpowiada nam kiedy nadejdzie ten czas. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Podziel się
termometr
Najważniejszą rzeczą jest określenie długości cyklu. Nie będzie to trudne w wypadku występowania cykli regularnych. Jednak nie zawsze to się udaje. Czasem stres, hormony lub inny czynnik może nam to utrudnić. Jednak przyjmijmy, że nie mamy z tym problemu i z reguły ten czas przypada na połowę cyklu, czyli od 12 do 14 dnia. Można to również obliczyć odejmując 12 -  16 dni od momentu zakończenia każdego cyklu. W taki sposób w przybliżeniu dowiesz się, którego dnia cyklu nastąpi moment jajeczkowania.

Objawy owulacji, które możesz u siebie zaobserwować

Chcąc wybrać odpowiednia chwilę na moment zapłodnienia powinnaś się wsłuchać w swoje ciało. Jak już wcześniej  było wspomniane kobiecy organizm wysyła co miesiąc sygnały na temat tego, że właśnie wystąpiło jajeczkowanie. Oczywiście będą one bardziej dla ciebie zauważalne kiedy przeprowadzisz takie obserwację przez dłuższy czasu.

Pierwszym takim sygnałem jest nagły skok temperatury. Przed owulacją temperatura utrzymuje się raczej na stałym poziomie. Najdokładniej zauważysz to mierząc ją codziennie rano zanim wstaniesz z łóżka. Kiedy nastąpi wzrost progesteronu zauważysz podwyższenie ciepłoty ciała nawet o 0,5 ° C.

Kiedy zaczniesz mierzyć temperaturę zwróć uwagę na śluz jaki wydobywa się z twojej pochwy. To właśnie on może być dobrym sygnałem na to, że oto nastąpiło jajeczkowanie. W czasie owulacji zauważysz, że twoja bielizna będzie bardziej mokra. Jest to związane z konsystencją śluzu owulacyjnego, który jest bardziej rozciągliwy i przejrzysty niż śluz w dni niepłodne. Uważaj jednak, aby nie pomylić śluzu występującego w dni płodne ze śluzem wydobywający się w chwili podniecenia.

Kolejną rzeczą jaką powinnaś zauważyć, a raczej sama sprawdzić jest ułożenie szyjki macicy. Nie musisz w tym celu iść do ginekologa, wystarczy, że sama włożysz sobie dwa palce po to by wyczuć jej kształt. W czasie jajeczkowania będzie ona ułożona wysoko oraz będzie w dotyku miękka w przeciwieństwie do dni niepłodnych, gdzie jest raczej twarda i znacznie obniżona.

Możesz, również u siebie zauważyć w czasie wystąpienia owulacji inne objawy takie jak ból w podbrzuszu, lekkie plamienie czy wrażliwość piersi. Jednak nie u każdej kobiety są one zauważalne.

Co powinnaś zapamiętać o objawach owulacji!!!!  (w skrócie)

  • Temperatura
w dni płodne: podwyższona od 0,2 do 0,5 ° C
w dni niepłodne: niższa
  • Śluz szyjkowy
śluz płodny: przejrzysty, rozciągliwy, przypominający białko z jajka kurzego, dające uczucie wilgotności.
Śluz niepłodny: mętny, o barwie bardziej białawe lub żółtej, nierozciągliwy i wydobywając się w małych ilościach.
  • Szyjka macicy
w dni płodne: ułożona wysoko, miękka
w dni niepłodne: ułożona nisko, twarda

Bardzo dobrym sposobem, na to by móc lepiej wyznaczyć moment jajeczkowania jest zakupienie sprzętu owulacyjnego w aptece. Jest to przydatne szczególnie w przypadku, gdy nie masz ochoty i czasu na codzienne robienie wykresów i obserwację swojego ciała. Takie testy owulacyjne oraz inne monitory płodności działają na zasadzie testu ciążowego, gdyż mierzą stężenie hormonu LH w moczu. To właśnie w czasie jajeczkowania organizm wydziela w większych ilościach hormon luteinizujący, przez co możliwe jest jego wykrycie.