Szukaj

Dni płodne objawy

Cykl menstruacyjny kobiety jest sterowany przez złożony układ. Mózg stymuluje wydzielaniem hormonów przez przysadkę mózgową, które pobudzają jajniki do comiesięcznej produkcji i uwalniania dojrzałych komórek jajowych. Jest to tak  zwany proces owulacji. W tym właśnie czasie jesteś najbardziej płodna z całego cyklu miesięcznego. Prawidłowe cykle miesięczne trwają 28 dni, ale może się to wahać od 21 do 35 dni.

Podziel się
termometr
Czasami te cykle występują nieregularnie z powodu różnych czynników. Stres, niska odporność, przeziębienie, nadmierny wysiłek fizyczny, zażywanie hormonów wszystko to może zaburzyć pracę twojego organizmu a tym samym twój okres.

Owulacja

Moment owulacji jest dla nas kluczowa sprawą szczególnie jeśli chodzi o występowanie regularnego cyklu. To dzięki niemu jesteśmy w stanie podać dokładną datę wystąpienia dni płodnych. Jeżeli masz cykl 28 dniowy dni płodne pojawią się około 14 dnia. Jeżeli cykl trwa zaledwie 21 dni około 7 dnia, zaś w cyklu 35-dniowy owulacja nastąpi 21 dnia. Faza, w której rozwija się komórka jajowa nazwana jest fazą pęcherzykową. Niektóre kobiety potrafią wyczuć moment uwolnienia komórki jajowej, gdyż odczuwają ból w podbrzuszu. Kiedy zostaje ona uwolniona pozostaje zdolna do życia przez około jednej doby. Plemniki natomiast zostają zdolne do przeżycia w ciele kobiety przez około dwie doby. Z tego względu określa się czas płodny na 2 do 3 dni przed wyznaczonym terminem owulacji oraz na dwa dni po owulacji. Wtedy najlepiej planować zajście w ciąże.

Czy istnieją objawy owulacji?

Oczywiście, że tak. Tylko, aby móc je zauważyć potrzebne są dokładne obserwację trwające przez cały cykl menstruacyjny. Najlepszą metoda jest stosowanie kalendarzyka na którym można zapisywać wszelkie zachodzące w organizmie zmiany.

Zmiana temperatury ciała

Jednym z zauważalnych objawów owulacji jest zmiana temperatury ciała. Przed wystąpieniem owulacji jest ona nieznacznie niższa, zaś tuż po niej powinna wzrosnąć. Żeby jednak te pomiary były wiarygodne należy zmierzyć temperaturę ciała zaraz rano po wstaniu z łóżka przez kolejne dni cyklu. Po kilku miesiącach zależność w wynikach powinna być zauważalna jednak, aby tą metodą wyznaczyć dzień owulacji, cykle powinny być regularne.

Śluz szyjkowy

Kolejnym objawem, który świadczy o tym, że masz owulację jest występowanie śluzu pochwowego. Stopień gęstości śluzu z każdym dnie cyklu jest inny. Tuż po miesiączce śluz jest bardziej skąpy natomiast przed owulacją jego poziom wzrasta. Śluz owulacyjny jest bardziej wodnisty i przejrzysty. Kiedy będziesz chciała sprawdzić jego rozciągliwość okaże się że jest mocny i się nie przerywa. Po okresie płodnym wydzielina ponownie gęstnieje. Śluz spełnia w czasie owulacji bardzo istotna rolę, gdyż pozwala plemnika na łatwiejsze przedostanie się do wnętrza macicy.

Szyjka macicy

Inną metodą na sprawdzenie czy jesteś w trakcie owulacji jest zbadanie szyjki macicy. Podczas dni niepłodnych będzie ona ułożona nieco niżej, zaś w czasie jajeczkowania unosi się lekko ku górze i staje się bardziej miękka. Można to zbadać wkładając jedne lub dwa palce do pochwy, które z łatwością wyczują zmiany.

Jeżeli wolisz szybszą metodę na określenie dni płodnych możesz zaopatrzyć się w zestaw do przewidywania terminu owulacji. Są one dostępne w aptekach i badają poziom hormonu luteinizującego (pobudza uwalnianie komórki jajowej) w moczu. Zestawy takie pozwalają na przewidywanie terminu owulacji na 12 godzin przed jego wystąpieniem. Jest on nieco dokładniejszy niż stosowanie kalendarzyka, ale też nieco droższy niż ta naturalna metoda.