Szukaj

Palenie papierosów a płodność

Szacuje się, że w Polsce co czwarta para bezskutecznie stara się o dziecko. Przyczyn bezpłodności może być wiele. Na początku należy wyeliminować te, które są typowo medyczne, by później zająć się czynnikami środowiskowymi. Do czynników środowiskowych zaliczamy, m.in. palenie papierosów, które bardzo niekorzystnie wpływa na płodność. Nie znaczy to, że palenie papierosów sprawi, że będziemy bezpłodni, lecz znacznie obniży szansę na zajście w ciążę.

Podziel się
Papierosy Fot. Rodrigo Matias / sxc.hu

Jeżeli przez rok, para nie może postarać się o dziecko, nie stosując żadnej antykoncepcji, należy wykonać badania lekarskie, a w następnej kolejność rozstać się z nikotyną, zmniejszającą płodność.

Palenie kobiet a płodność

Palenie papierosów przez kobiety niekorzystanie wpływa na ich organizm, a w przypadku ciąży, również na płód. Co więcej nikotyna obniża płodność kobiety nawet o 20%.

Kobiety, starające się o dziecko powinny rzucić palenie, które zmniejsza szanse na zajście w ciążę. Okazuje się, że częściej niż co trzecia paląca kobieta jest niepłodna. Palenie powoduje szereg zmian w organizmie. Z powodu nałogu, śluz szyjkowy ulega zagęszczeniu, co wpływa negatywnie na ruchliwość plemników. Ponadto często pojawiają się problemy z jajowodami. Mogą one uniemożliwiać zajście w ciążę lub zwiększać prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej. Nikotyna niszczy komórki jajowe. Każda kobieta posiada określoną ich pulę, które w przeciwieństwie do plemników mężczyzn, nie ulegają odnowieniu oraz regeneracji. Palenie nie tylko zmniejsza ilość jajeczek, lecz również uszkadza DNA pęcherzyków jajnikowych. Tych zmian nie można cofnąć. Palenie wprowadza niekorzystne zmiany błony śluzowej macicy, utrudniające implantację zarodka. Skutkuje to nieprawidłowym rozwojem jajeczka, które w ostateczności zakończony jest poronieniem. Wraz z wiekiem szansę na zajście w ciążę maleją, gdyż nikotyna wpływa na pojawienie się wcześniejszej menopauzy.

Paląca kobieta jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się w jej łonie dziecka niż ojciec. Dziecko narażone jest na toksyny z papierosów, często rodzi się przedwcześnie, co skutkuje jego problemami zdrowotnymi. Palenie papierosów bardzo często wywołuje poronienie samoistne.

Palenie mężczyzn a płodność

Z badań wynika, że 35% przyczyn bezpłodności leży po stronie mężczyzn. Substancje toksyczne z papierosów w równym stopniu zatruwają organizm kobiety, jak i mężczyzny, a także wpływają na ich układ rozrodczy.

Palenie mężczyzny zmniejsza jego płodność. Na skutek tego następuje spadek ilości i jakości nasienia. Za prawidłową ilość plemników uważa się 20-300 mln/ml. Jeśli w 1 ml nasienia jest mniej niż 20 milionów plemników, może to powodować duże problemy w poczęciu dziecka. Palenie papierosów obniża ilość plemników nawet o 23%. Szanse zapłodnienia zwiększa również odpowiednia ruchliwość plemników. Niestety u palaczy notuje się spadek ruchliwości plemników o 13%. Plemniki mogą mieć duży problem z przeniknięciem przez śluz szyjkowy dróg rodnych kobiety, z dotarciem do komórki jajowej oraz zapłodnieniu jej. Dodatkowo mogą występować nieprawidłowości w ich budowie. Źle ukształtowane mogą mieć większe trudności w przemieszczaniu się i dotarciu do komórki jajowej. Palący mężczyzna ma o wiele więcej uszkodzonych plemników, niż niepalący.

Jeżeli para, starająca się o dziecko chce zwiększyć swoje szansę na potomstwo, obydwoje muszą stronić od używek, w tym wypadku od papierosów. Nałóg nikotynowy nie wywołuje bezpłodności, lecz znacznie zmniejsza płodność kobiety, jak i mężczyzny.

Karolina Kuciel