Szukaj

Płodny śluz szyjkowy

Wydzielina produkowana przez szyjkę macicy to właśnie śluz szyjkowy. Produkowany jest on przez cały okres cyklu miesiączkowego ale jego ilość jest zależna od fazy cyklu. W trakcie owulacji śluzu jest najwięcej, a jego konsystencja jest najrzadsza. Śluz szyjkowy pełni bardzo ważną rolę w zapłodnieniu, chroni on spermę przed kwaśnym środowiskiem pochwy, a poza tym transportuje plemniki do macicy.

Podziel się
Kobieta opalająca się
Macica produkuje cztery rodzaje śluzu i jak już wcześniej zostało wspomniane płodny śluz pomaga przetrwać plemnikom w pochwie co sprawia, że nawet w kilka dni po stosunku może dojść do zapłodnienia. Śluz produkowany w trakcie dni nie płodnych przypomina gęstą pastę i uniemożliwia plemnikom zapłodnienie jajeczka kobiety. Następnie w kolejnej fazie cyklu wzrasta poziom estrogenu we krwi kobiety i tym samym śluz przybiera już bardziej płynną konsystencje. Na kilka dni przed owulacją szyjka macicy wytwarza śliski i rozciągliwy śluz, tuż przed samą owulacją można zaobserwować wydzielinę u samego wyjścia pochwy, która jest śliska.

Jak wynika z powyższych rozważań odpowiednia konsystencja śluzu jest niezwykle ważna dla zapłodnienia kobiety. Istnieje kila sposobów na radzenie sobie z zbyt gęstym śluzem. Oto jak możesz poprawić jakość i ilość śluzu:

Zielona herbata: herbata ta zawiera w sobie wysoką ilość antyoksydantów co pozwala na zahamowanie powstawania w ludzkim ciele reaktywnych form tlenu(RFT). Pod wpływem stresu nadmierna ilość RFT może to doprowadzać do powstania zaburzeń układu rozrodczego. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że kobiety pijące przynajmniej dwie szklanki zielonej herbaty dziennie miały większy wskaźnik urodzeń niż te, które tego nie robiły.

Woda: Jak wiadomo woda to jedna z podstawowych substancji z jakich składa się Twój organizm. Ma ona zbawienny wpływ na wiele procesów, jakie zachodzą w organizmie. Jak można łatwo wywnioskować woda, jest jednym z podstawowych budulców śluzu szyjkowego. Tym samym bardzo ważne jest aby w trakcie pierwszej fazy cyklu( w najbardziej w dniach poprzedzających owulacje) pić około 8 szklanek wody dziennie. Nie zastępuj wody herbatą czy kawą gdyż może ona wypłukiwać potrzebne substancje odżywcze z organizmu.

Olej z wiesiołka: to spore źródło kwasu gamma-linolenowego. Przekształcany jest w ciele człowieka i tym samym łagodzi symptomy napięcia przedmiesiączkowego, poprawia jakość i ilość śluzu szyjkowego. Sposób zażywania tej ziołowej kuracji należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutom. Jak w wypadku każdej tego typu kuracji na efekty należy czekać od 2 do 3 miesięcy.

Pokarmy zasadowe: środowisko pochwy ma odczyn kwaśny ale śluz szyjkowy chroni plemniki przed tym nieprzyjaznym dla nich środowiskiem i pozwala przetrwać. Tym samym dobrze jest wzbogacić produkty spożywcze o składniki, które nie zakwaszają środowiska a wręcz przeciwnie. Spożywaj jak najwięcej warzyw, owoców. Unikaj kawy, alkoholu, nabiału i mięsa.

Jeżeli pomimo licznych starań Twój śluz pozostaje nieprzyjazny dla plemników istnieją inne sposoby na udane poczęcie dziecka. Do takich metod należy między innymi inseminacja, czyli zapłodnienie przez podanie bezpośrednio do pochwy plemników. Ale na temat takiego sposobu zapłodnienia powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem.