Szukaj

Policystyczne jajniki przyczyną niepłodności

Policystyczne jajniki to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności. Czym się objawia? Jak ją leczyć i czy można zapobiec?

Podziel się
Schemat kobiecego narządu rodnego Fot. Mysid / public domain

Czym jest zaburzenie zwane policystycznymi jajnikami?

Jest to zaburzenie hormonalne u kobiet. Przez to zostaje zakłócony prawidłowy cykl rozwoju komórki jajowej w jajniku. Co do zasady uznaje się, że zaburzenie to wynika z otyłości, może mieć też podłoże genetyczne. Ważne jest leczenie jajników policystycznych, gdyż jest nie tylko przyczyną niepłodności, lecz także powoduje choroby serca czy cukrzycę typu 2.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z policystycznymi jajnikami?


Do głównych objawów należą m.in.:

  • Nieregularne miesiączki bądź ich zanik,
  • Bardzo przetłuszczające się włosy, mające skłonność do wypadania,
  • Występują kłopoty z cerą,
  • Widoczne jest zwiększone owłosienie męskiego typu,
  • Duże przybranie na wadze.

Jak potwierdzić to schorzenie?

Aby być pewnym, że mamy do czynienia z tym schorzeniem trzeba wykonać badania. Przede wszystkim USG. Wykaże ono, że mamy do czynienia z licznymi torbielami oraz powiększonymi jajnikami. Dodatkowo powinnyśmy poddać się badaniu na stan gospodarki hormonalnej. Wykaże ono, jaką ilość hormonów mamy i co w tym zakresie szwankuje.

Policystyczne jajniki to schorzenie podczas którego nasz kobiecy organizm wykazuje zbyt dużo androgenów.

Leczenie policystycznych jajników

Kiedy, po wykonaniu badań, lekarz stwierdzi, że mamy do czynienia z tym właśnie schorzeniem, koniecznie trzeba zastosować leczenie. Kroki powrotu do pełni zdrowia:

Zrzucenie wagi – jeśli kobieta ma do czynienia z otyłością, pierwszym krokiem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, często nadmierna waga to przyczyna tego schorzenia.

Regulacja gospodarki hormonalnej – ważne jest odpowiednie przestawienie organizmu w kwestii hormonalnej, zbyt rozregulowane hormony będą przyczyną naszego schorzenia. Leczenie hormonalne ustala się indywidualnie – w zależności od potrzeb.

Policystyczne jajniki to schorzenie, które może dotknąć każdą z nas. Nie ma jednoznacznych przyczyn. Za najbardziej rozpowszechnione uznaje się otyłość bądź jakieś genetyczne podstawy. Warto zatem zadbać o naszą wagę. Jeśli jednak mamy objawy, które mogą oznaczać tą chorobę, warto wybrać się do lekarza, by najszybciej, jak to możliwe zacząć leczenie. Nieleczone policytyczne jajniki są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Jak wspomniałam wcześniej, prowadzą też do chorób serca. Dlatego nie można bagatelizować sprawy.

Karolina Tarabańska