Szukaj

Przyczyny niepłodności u kobiet

Niepłodność u kobiet jest częstą przyczyną dużych zmartwień. Jednak współczesna medycyna radzi sobie z tym problemem w stopniu bardzo dobrym. Warto poznać, choćby pokrótce przyczyny niepłodności u kobiet.

Podziel się
Kobieta u lekarza

Niepłodność określana jako niemożność posiadania potomstwa. W ostatnich latach niepłodność została zakwalifikowana do chorób. Co ważne, ze względu na fakt, że dotyka dużą ilość osób, nazwano ją chorobą społeczną.

Objawy niepłodności u kobiet

Brak regularnych miesiączek

przyczyną tego jest brak owulacji lub jej opóźnienie. Gdy miesiączki są długie i nieregularne, może być to powodem zaburzeń hormonalnych. Najczęstszą  podstawę braku bądź rzadkich owulacji stanowi tzw. zespół policystycznych jajników. Kobiety, u których rozpoznane zostaje owe zaburzenie, charakteryzuje często podwyższony poziom hormonów np. testosteronu. Przy tym, dodatkowymi objawami mogą być otyłość oraz nadmierne stężenie insuliny we krwi. Dodatkowo brak jajeczkowania mogą  być spowodowane czynnościami przysadki oraz podwzgórza. Do zaburzeń ostatniego zalicza się: silny stres, duża i nagła utrata masy ciała, zbyt duży wysiłek fizyczny.

Ostre bóle brzucha

taki ból stwarza podstawę do niepokoju – może być spowodowany schorzeniami ginekologicznymi. „Poprawny” ból menstruacyjny jest krótkotrwały, można go zwalczyć tabletką przeciwbólową.

Upławy

Chodzi tu o rodzaj wydzieliny z pochwy – trzeba patrzeć na kolor, rodzaj owej wydzieliny – mogą wskazywać np. grzybicę.

Są choroby, które mogą być przyczyną niepłodności, a są to:

  • cukrzyca,
  • astma,
  • jaskra,
  • choroby serca,
  • choroby tarczycy,
  • wrzody,
  • nowotwory

Z tego względu, że następstwem tych chorób jest niepłodność, żadna z kobiet nie powinna lekceważyć tychże chorób. W przypadku niemożności wyleczenia powyższych schorzeń często ciąża jest odradzana przez specjalistów, gdyż mogłaby stanowić duże zagrożenie dla matki, jak i płodu.

Zaburzenia macicy oraz tzw. czynnik szyjkowy jako przyczyny niepłodności  u kobiet

Stosunkowo dużym zagrożeniem dla płodności u kobiet jest zaburzenie macicy. Spotykane u około 15 % kobiet. Do zaburzeń macicy zalicza się głównie: „mięśniaki podśluzówkowe, polipy endometrialne i zrosty wewnątrzmaciczne oraz wady wrodzone (przegroda macicy, macica łukowata, macica jedno- i dwurożna, macica podwójna, niedorozwój macicy).”

Tzw. czynnik szyjkowy jest uznawany za jednen z najmniejszych przyczyn tego problemu. Czym on jest i jak go scharakteryzować? Chodzi tutaj o brak śluzu szyjkowego lub niepoprawna jakość. Bowiem odpowiednia jakość tegoż śluzu stanowi w okresie owulacyjnym dobre miejsce dla plemników po to, aby mogły się uzdolnić do zapłodnienia komórki jajowej, a także do przemieszczenia się komórki jajowej. Rzadko, lecz zdarza się, że w śluzie występują „przeciwciała przeciw-plemnikowe”. Toteż ważne wykonać wszystkie badania, aby wykluczyć tą przyczynę niepłodności.

Przyczyn niepłodności u kobiet jest wiele. Nie można bagatelizować jakichkolwiek sygnałów, które nas niepokoją. W odniesieniu do kobiet trzeba pamiętać, że wiek odgrywa dużą rolę. Mówi się obecnie, że duży spadek płodności występuje po 35 rokiem życia. Warto też mieć na uwadze, że niepłodność to nie wyrok. Jest to choroba, którą można leczyć, uzyskując znakomite wyniki.

Autor: Karolina Tarabańska