Szukaj

Niekorzystne czynniki wpływające na rozwój noworodka

Niestety istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do tego, że rozwój noworodka nie będzie przebiegał prawidłowo. Już w trakcie ciąży kobieta jest narażona na schorzenia, które mogą przyczynić się do wad rozwojowych. Przyjrzyjmy się zatem czynnikom które mają na to największy wpływ.

Podziel się
Dziecko ok. 4 miesiące od poczęcia. Polskie Stowarzyszenie Obrońców

Noworodek matki z zatruciem ciążowym

W wyniku zatrucia dochodzi do zmian w naczyniach krwionośnych łożyska, pogarsza się zaopatrzenie dziecka w tlen, jego niedotlenienia oraz zagrożenia życia. Przyczyna tego stanu rzeczy, jest choroba nerek matki oraz nadciśnienie tętnicze.

Noworodek matki chorej na cukrzycę

Dziecko, którego matka ma cukrzyce po porodzie jest duże, nawet nalane, waży około 5000g. Jego skóra ma żywo czerwony kolor. Dominującym objawem mogą być drgawki wywołane niedocukrzeniem krwi. Ponadto żółtaczka fizjologiczna przedłuża się, a fizjologiczne zmniejszenie masy ciała jest dość duże.

Działanie leków na ciążę

Oczywiste jest, że kobieta spodziewająca się dziecka powinna jak najbardziej ograniczyć spożywanie leków. Bardzo niekorzystne działanie na dziecko mają antybiotyki. Mogą być przyczyną chorób układu kostnego, a niektóre z nich powodują nawet uszkodzenie szpiku kostnego.

Choroba hemolityczna

Jej przyczyną jest konflikt między grupami krwi, a ściślej rzecz ujmując niezgodność między czynnikiem Rh lub grupy AB0 między matką a dzieckiem. Choroba ta prowadzi do powstania przeciwciał we krwi matki, które wywołują rozpad czerwonych krwinek dziecka.

Najgroźniejszą chorobą jest ciężka żółtaczka noworodka. Jest ona wywołana  przez zwiększające się stężenie bilirubiny we krwi oraz rozwojem niedokrwistości. W tym przypadku, kiedy stężenie bilirubiny przekroczy pewną wartość graniczną, może dojść do uszkodzenia mózgu dziecka. Jeżeli dziecko przeżyje, jego następstwem jest niedorozwój psychofizyczny.