Szukaj

Plastry antykoncepcyjne

Plastry to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej. Działanie jest podobne do tabletek hormonalnych, choć sposób przyjmowania i samo działanie plastrów, różni się nieco od tabletek. Metoda jednak również cieszy się wysoką skutecznością.

Podziel się
Plaster Fot. Christian Svensson / sxc.hu

Właściwie plastry, określa się jako transdermalny system antykoncepcji, do którego należą również wymienione już pigułki. Są to hormonalne metody zapobiegania ciąży, które dostępne są w aptekach, ale wyłącznie na lekarską receptę. Przeciętny plaster jest w rozmiarach 45x45mm. Można przykleić go na kilku wybranych części ciała. Większość kobiet, zdecydowanie wybiera pośladki i podbrzusze. Oprócz tego, plaster można umieścić również na powierzchni ramion i barkach. Plaster na ciele powinien znajdować się równe 7 dni. Po upływie tego okresu należy założyć kolejny plaster. Dzięki temu, ciągłość działania antykoncepcyjnego zostaje zachowana. Plastry docelowo powinny znajdować się przez trzy tygodnie. Następnie, należy przerwać kurację na jeden tydzień i właśnie wtedy powinno pojawić się krwawienie miesięczne. W tym czasie, należy przerwać kurację na okres 7 dni. To pozwoli zachować odpowiedni cykl. Po upływie tego okresu, należy ponownie zacząć kurację.

Plastry a pigułki antykoncepcyjne

Przewagą plastrów nad pigułkami jest metoda ich przyjmowania. Umieszczony plaster na ciele, powinien znajdować się tam przez 7 dni. Co eliminuje problemy związane z przyjmowaniem pigułek, które wymagają regularnego dawkowania każdego dnia o podobnych godzinach czasowych. Dodatkowo nie pojawiają się takie problemy jak nudności, wymioty czy biegunki. Pigułki wymagają codziennego połykania a w związku z tym, hormony trafiają bezpośrednio do krwi, powodując wyżej wymienione skutki uboczne.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plastry działają bardzo podobnie jak pigułki. Powodują zatrzymanie stymulacji jajnika przez przysadkę mózgową, która przez to nie wytwarza komórek jajowych. Dodatkowo hamuje owulację, czyli jajeczkowanie. Utrudnia również wędrówkę plemników, powodując zmiany w czopie śluzowym znajdującym się w szyjce macicy. Utrudniona zostaje również praca poruszających się rzęsek. Należą one do nabłonka, który wyściela ścianki jajowodów i wyposażony jest w te rzęski.

Plastry na receptę

Plastry antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę. Wszelkie ich tanie podróbki mogą wywołać liczne skutki uboczne, dlatego nie zaleca się wyszukiwania ich na własną rękę. W celu uzyskania recepty, należy zgłosić się na badania ginekologiczne oraz badania piersi. Na podstawie tych badań lekarz zdecyduje, czy jest możliwość przyjmowania takich tabletek. Do tego celu musi sprawdzić pracę wątroby, układ krzepnięcia, węglowodany i gospodarkę lipidową. Jeżeli wyniki będą prawidłowe i nie będzie żadnych przeciwwskazań to lekarz ma możliwość wypisania takowej recepty. Następnie wymagane będą kontrolne wizyty, które mają miejsce dopiero po okresie dwóch miesięcy od momentu zastosowania plastrów. Później ten okres może zostać wydłużony, bo kolejne badanie odbyć się może nawet po 3-4 miesiącach.

Powikłania

U niektórych kobiet mogą wystąpić pewnego typu powikłania. Najczęściej są wynikiem niedokładnie przeprowadzonych badań, dlatego warto wiedzieć, że ich wartość jest bezcenna. Do powikłań zaliczyć można choroby układu krążenia, takie jak choroby naczyń wieńcowych czy choroba zakrzepowa. Również może wystąpić udar mózgu lub nadciśnienie tętnicze. Zagrożeniem przyjmowania plastrów antykoncepcyjnych jest również żółtaczka, jednak ryzyko jej pojawienia się jest minimalne, gdyż naukowcy opracowywują coraz bezpieczniejsze metody antykoncepcji.