Szukaj

Jakie są objawy porodu?

Jak zorientujesz się, że właśnie czeka cie poród? Czy będąc w ciąży zastanawiałaś się nad tym faktem. Czasami objawy porodu nie są, aż tak widoczne szczególnie we wcześniejszym okresie. Jednak istnieje parę charakterystycznych zjawisk, które utwierdzą cie w fakcie, że za niedługo twoja pociecha pojawi się na świecie.

Podziel się
Serduszko na brzuchu
Stwierdzenie przygotowania się organizmu do porodu następuje po charakterystycznych cechach jakimi są:
  • zmiękczenie szyjki macicy i przygotowanie jej do porodu,
  • obniżenie brzucha,
  • ustawienie dziecka w pozycji najdogodniejszej do porodu,
  • nieregularne skurcze Braxtona - Hicksa,
Natomiast  rozpoczęcie wczesnej akcji porodowej objawia się przez:
  • odejście czopa śluzowego,
  • regularne skurcze porodowe,
  • odejście wód płodowych,
  • rozwarcie szyjki macicy,
Powyżej w skrócie zostało nakreślone jak we wcześniejszym stadium oraz przed samą akcją porodowa wyglądają objawy tego niesamowitego wydarzenia. Początkowe objawy przygotowania się dziecka na przyjście na świat mogą nie być, aż tak bardzo widoczne przez innych. Jednak jako przyszła mama na pewno zauważysz, że twój brzuch się obniżył a ruch twojej pociechy nieznacznie zmalały. Nie musisz się tego obawiać, gdyż jest to normalne. Możesz również zauważyć nieregularne skurcze, które pomimo tego, że towarzyszą ci od początku ciąży będą przed porodem bardziej zauważalne są to tzw. skurcze Braxtona - Hicksa. Nie są to jednak skurcze świadczące o tym, że zaraz rozpocznie się akcja porodowa.                               

Ustawienie dziecka w macicy będzie miało wpływ na to jak poród będzie przebiegał. Czy będzie on miał formę cesarskiego cięcia czy będzie on siłami natury. Ułożenie takie będziesz mogła zobaczyć na badaniu ultrasonograficznym.

Rozwieranie szyjki macicy i skurcze porodowe

Twoja szyjka macicy przed samym porodem będzie bardziej elastyczna oraz zacznie się rozwierać. W początkowej fazie porodu jej rozwieranie będą powodować skurcze. Przypominać one będą ból miesiączkowy potem staną się silniejsze. Takie skurcze mogą rozpocząć się kilka dni przed porodem. W wypadku kiedy takie skurcze staną się regularne i będą trwały dłużej niż kilkanaście sekund, a ból stanie się nie do zniesienia powinnaś udać się do szpitala. Jest to jeden z charakterystycznych objawów świadczących o tym, że akcja porodowa się rozpoczyna. Rozwarcie szyjki macicy może jednak potrwać nawet kilkanaście godzin, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Odejście czopa śluzowego

Pewnie nawet nie wiedziałaś o jego istnieniu. Jednak spełnia on znaczącą rolę, stanowiąc korek przeciw przedostaniu się zakażenia do macicy. Jego wydostanie się z szyjki macicy w postaci galaretowatego śluzu często zabarwionego krwią następuje przed porodem. Jest to sygnał dla ciebie, że poród najprawdopodobniej rozpocznie się za kilka dni. Jednak nie jest to regułą.

Odejście wód płodowych

Odejście wód płodowych spowodowane jest skurczami macicy. Jest to również oznaka zbliżającego się porodu. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wytrysk lub powolne ulatnianie się wody z pochwy. Będziesz w takim wypadku miała uczucie jakby ci było mokro. Po odejściu wód płodowych zazwyczaj poród odbywa się po 24 godzinach. Kiedy to nastąpi to skontaktuj się z lekarzem.

Czasami zdarza się, że wody płodowe odchodzą wcześniej co jest związane z przedwczesnym porodem. W takim wypadku ważne jest jak najszybsze powiadomienie lekarza prowadzącego, aby uniknąć zagrożenia. Możliwe jest również przebicie wód płodowych przez samego lekarza kiedy akcja porodowa zbytnio się przeciąga.

Biegunka

Jest to również oznaka zbliżającego się rozwiązania. Jest to normalna reakcja organizmu, który chce oczyścić jelita przed zbliżającym się porodem.

Kiedy rozpoczną się u ciebie oznaki porodu przygotuj się na spokojnie na pójście do szpitala. Najlepiej jakbyś wcześniej miała spakowane najpotrzebniejsze rzeczy gdyby rozwiązanie miało cię zaskoczyć. Lepiej jednak wcześniej udać się na oddział, gdzie będziesz pod stałą opieką a położna na spokojnie będzie mogła sprawdzać stan zaawansowania twojego porodu.