Szukaj

Amniotomia - przerwania błon płodowych

Dziecko do czasu urodzenia otoczone jest płynem owodniowym, który je chroni przed urazami oraz umożliwia mu poruszanie się. Przerwanie błon płodowych zwane inaczej amniotomią dokonuje się w przypadku kiedy następuje zbyt powolna akcja porodowa lub jest już ponad tydzień od daty wyznaczonego rozwiązania. Taka indukcja porodu stosowana jest zazwyczaj w celu jego przyspieszenia.

Podziel się
Wizyta u ginekologa
W przypadku porodu naturalnego błona ta pozostaje nienaruszona, aż do końca pierwszej fazy porodu, w której powinna ona pęknąć samoistnie. Czasami jednak tak się nie dzieje i jest potrzebne sztuczne przebicie pęcherza płodowego. Decyzję taką podejmuje lekarz, po wcześniejszym uprzedzeniu przyszłej mamy.

Jak wygląda amniotomia?

Przede wszystkim, żeby mogło dojść do tego typu zabiegu, u kobiety musi być rozwarcie szyjki macicy przynajmniej na 3 centymetry oraz odpowiednie ułożenie dziecka w kanale rodnym. Amniotomia wykonuje się specjalnym narzędziem przypominającym „szydełko”. Położna wprowadza je między swoimi palcami do pochwy kobiety, która powinna leżeć nieruchomo na łóżku. Może to być niekomfortowe uczucie dla przyszłej mamy. Tym bardziej, kiedy w momencie przerwania błony zaczną występować mocniejsze skurcze macicy. Samo przebicie nie jest bolesne. Kobieta może odczuć wypłynięcie ciepłego płynu i silny ucisk.

Jakie mogą wystąpić komplikację?

Tego typu indukcja zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, zakończenia porodu za pomocą ciecia cesarskiego lub osłabić zdolność kobiety do radzenia sobie z bólem. Do większych powikłań amniotomii należy możliwość wystąpienia zaburzeń pracy serca płodu oraz możliwość wzrostu ciśnienia oddziałującego na główek dziecka, co może się przyczynić do deformacji czaszki. Lekarze zauważyli, również, że w niektórych przypadkach mogą występować zaburzenia pracy serca płodu.

Nie zawsze można wykonać ten zabieg. Przeciwwskazaniem do tego jest nieprawidłowe ułożenie dziecka, zakażenia pochwy oraz zbyt duża ilość wód płodowych.

Zazwyczaj po przebiciu błon płodowych poród następuje do 24 godzin. W momencie kiedy nie zadziała tego typu indukcja porodu przyszłej mamie podawana zostaje kroplówka z oksytocyną, która ma na celu przyspieszyć skurcze macicy.

Podczas wykonywania takiej procedury ważne jest dostosowanie się do wszelkich poleceń położnej. Kobieta nie powinna się denerwować, gdyż stres zwiększa odczucia bólowe. Przyszła mama powinna być aktywna w czasie całej akcji porodowej, poruszanie się oraz zmiana pozycji może przynieść ulgę w czasie występowania skurczów macicy.