Szukaj

Metody naturalne - kalendarzyk małżeński

Jest to metoda antykoncepcyjna po którą zazwyczaj decydują się pary w stałych związkach, bądź te które ze względu na swoje przekonania, wolą współgrać z naturalnym cyklem miesięcznym kobiety. Kalendarzyk małżeński, jest antykoncepcją bardzo mocno propagowaną przez kościół katolicki i judaizm.

Podziel się
Para w łóżku Wikipedia
Większość osób uważa, że kalendarzyk jest mało skuteczny i skomplikowany. W rzeczywistości wystarczy być bacznym obserwatorem własnego ciała by przekonać się, że nie jest to trudna metoda.

Jak to działa?Kobieta jajeczkuje od 14 do 16 dni przed rozpoczęciem kolejnej menstruacji. W tym okresie temperatura jej ciała podnosi się nieznacznie, a właściwości śluzu pochwowego ulegają zmianie. Mierząc temperaturę własnego ciała, badając śluz, a także zapisując termin miesiączek, możesz obliczyć w których dniach miesiąca współżycie jest szczególnie ryzykowne i powoduje, że możesz zajść w ciąże.

Zalety  • Stwierdzono, że przy właściwej skrupulatności oraz dokładności ryzyko zajścia w ciąże przy tej metodzie wynosi 2 przypadki na 100,
  • Przyglądając się dokładnie własnemu ciału coraz więcej się o nim uczysz i potrafisz go kontrolować. Możesz przewidzieć dokładnie dzień menstruacji i przygotować się na radzenie sobie z PMS,
  • Dostępne są też zestawy testowe do badania poziomu hormonów. Możesz je kupić w aptece, to ułatwi Ci korzystanie z kalendarzyka małżeńskiego.

Wady  • Musisz się mocno zaangażować. Ta metoda wymaga regularności, stałego monitorowania własnego ciała,
  • Nie zawsze będziesz mogła uprawiać seks,
  • Trudno jest przy nieregularnych miesiączkach dokładnie kontrolować stan swojego śluzu.