Szukaj

Zabieg sterylizacji kobiety

Sterylizacja to ubezpłodnienie, czyli podwiązanie lub uniedrożnienie jajowodów które uniemożliwia komórce jajowej dotarcie do jamy macicy. Sterylizacyjna kobieta tak samo jak i mężczyzn to zabieg, który praktycznie w  100% jest skuteczny i przynosi oczekiwany rezultat.

Podziel się
Operacja
Kobieta która zdecyduje się na sterylizację poddawana jest zabiegowi operacyjnemu. W trakcie którego poprzez powłoki brzuszne lekarz dostaje się do jajowodów i następnie dokonuje przecięcia lub podwiązania jajowodów.

W przypadku przecięcia kobieta zostaje trwale pozbawiona możliwości ponownego zajścia w ciążę. Jeżeli lekarz dokona podwiązania jajowodów to po ściągnięciu tzw. klipsów kobieta znowu może zostać mamą. Udaje się to w około 60% przypadków.

Zalety sterylizacji:

  • Jest to zabieg praktycznie w 100% skuteczny
  • Nie wpływa na jakość stosunku
  • Jest idealny dla par, które nie chcą mieć już dzieci bądź ich w ogóle nie planują.

Wady sterylizacji:

  • Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
  • Jest to zabieg trudny do odwrócenia
  • Zdarza się, że nasieniowody samoistnie się połączą. Wtedy dochodzi do powrotu płodności.
  • Sterylizacja kobiet wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego


Sterylizacja to zabieg który w Polsce jest prawnie zabroniony, mówi o tym artykuł 156 Kodeksu Karnego, który mówi, iż ten „kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia”, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Dlatego dokonanie sterylizacji jest praktycznie nie możliwe. Jedynie w przypadku, gdy ciąża jest realnym bądź możliwym zagrożeniem dla zdrowia i życia matki, lekarz decyduje się na sterylizację kobiety.

Warto jednak skonsultować się z lekarzem na temat możliwego zabiegu i zasięgnąć informacji.