Szukaj

Antykoncepcja bez recepty – skuteczne metody

Antykoncepcja jest bardzo popularna. Każdy, kto jeszcze nie planuje wydania potomka na świat, powinien stosować jak najbardziej korzystną metodę antykoncepcji, aby zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą

Podziel się
Prezerwatywa Fot. Red2000\'s / sxc.hu

Metod antykoncepcji jest naprawdę wiele. Można podzielić je na dwie grupy, pierwszą jest antykoncepcja, której nie można używać bez konsultacji z lekarzem, czyli wymaga ona również recepty, a do grupy drugiej te bez recepty. Wydawać by się mogło, że bardziej skuteczne są te, które wymagają konsultacji z lekarzem. W pewnej części jest to poniekąd prawdą, ponieważ zastrzyki hormonalne czy specjalne pigułki antykoncepcyjne, mogą niemal całkowicie wyeliminować zagrożenie płynące z nieplanowanej ciąży.

Skuteczne metody antykoncepcji bez recepty

Do najpopularniejszej metody zabezpieczenia zalicza się oczywiście prezerwatywy. Istnieją oczywiście również inne metody antykoncepcji, zaliczyć do nich można:

  • globulki,
  • pianki,
  • żele,
  • kremy.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te metody mają jeden główny składni, nazywany nonoksynol-9, który jest substancją chemiczną. Składnik ten jest plemnikobójczy, jego zadanie polega na zniszczeniu komórek rozrodczych mężczyzny, czyli w ten sposób uniemożliwia dojście do zapłodnienia. Wyżej wymienione metody antykoncepcji bez recepty, pomagają dodatkowo w poprawie życia seksualnego. Przykładem mogą być globulki, które pomimo tego, że nie dają 100% pewności i zabezpieczenia to nawilżają pochwę i poprawiają jakość seksu. Mogą być one używane wraz z inną metodą, na przykład prezerwatywą.

Żadna z wymienionych metod nie wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem czy też załatwiania recepty, a dodatkowym atutem może być fakt, że metody te, zawierają również środki bakteriobójcze, co może przynieść również korzyści dla higieny intymnej.

Czy antykoncepcja bez recepty jest skuteczna?

Metody zabezpieczenia nie wymagające recepty są bardziej lub mniej skuteczne. Przykładowo, żele  dają prawie 95% skuteczności przed zajściem w ciąży, kiedy globulki antykoncepcyjne nie dają już tak wysokiej gwarancji, a zdecydowanie mniejszą. W dodatku, kolejnym minusem tych metod jest to, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak wirus HIV. Jednak taki rodzaj metod, może być wskazany dla osób u których istnieją przeciwwskazania do łykania tabletek antykoncepcyjnych.

Mimo łatwej dostępności tych preparatów, warto stosować je jednak jako metody dodatkowe, ponieważ nie dają one najwyższej gwarancji i bezpieczeństwa. Dodatkowo, mogą wywoływać czasem podrażnienia czy swędzenia, jednak są to rzadkie przypadki. Mimo wszystko, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą i wybrać najskuteczniejszą metodę dla siebie, gdyż każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby.

Autor: Damian Nowaczek