Szukaj

Prezerwatywa

Prezerwatywa jest najstarszym i najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym na świecie. Przeszła ewolucje od wytwarzania jej z zwierzęcych jelit do lateksowych form. Jest łatwo dostępna i w miarę skuteczna dlatego rak chętnie większość par po nią sięga.

Podziel się
Prezerwatywa

Prezerwatywa to mechaniczny środek antykoncepcyjny, wykonany z lateksu i dodatkowo bardzo często pokryty środkiem plemnikobójczym. Prezerwatywa może mieć różny smak, a coraz częściej jej koniec przybiera dziwny kształt. Chociaż największym wzięciem cieszą się prezerwatywy klasyczne. Prezerwatywa jest przeznaczona dla mężczyzn ale istnieje także prezerwatywa dla kobiet. Jest ona dużo mniej rozpowszechniona niż ta dla panów.


Mężczyzna nakłada prezerwatywę na długość całego członka w trakcie wzwodu co sprawia, że plemniki nie dostają się do pochwy kobiety, a po ejakulacji zostają w prezerwatywie.
Do jednych z największych zalet używania prezerwatywy jest fakt, iż zabezpiecza ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także HIV.  Dlatego u osób, które często zmieniają partnerów seksualnych jest ona doskonałą formą zabezpieczenia.


Poza tym ma ona wysoki wskaźnik Perla tzn. wskaźnik jaki oznacza skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Prezerwatywa zawodzi w 3% przypadków.


Dodatkowym jej atutem jest dostępność. Można kupić ją w każdej aptece, kiosku czy na stacji benzynowej. Nie potrzebujemy żadnej recepty aby kupić prezerwatywę. Jest to środek szeroko dostępny.


Do wad można zaliczyć konieczność przerywania zbliżenia w celu jej założenia, zdarza się że niektóre osoby są uczulone na lateks co może podrażniać ścianki pochwy i penis. A także może obniżać doznania seksualne.
Niektóre wyznania religijne są przeciwnikami tej metody zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.


Do ciekawostek można zaliczyć fakt, iż pierwszą prezerwatywę z lateksu wyprodukował w 1912 roku Polski chemik Julius Fromm.