Szukaj

Co to jest jajo bezzarodkowe?

Rozwój ultrasonografii sprawił, że lekarze są w stanie dokładniej rozpoznać niektóre typy poronienia. Dzięki technice łatwiej jest im widzieć, co dzieje się wewnątrz kobiecej macicy. Doprowadziło to do znalezienia dwóch dodatkowych podziałów, które określają poronienie. Jednym z nich jest jajo bezzarodkowe.

Podziel się
Bolący brzuch

Jajo bezzarodkowe

W przypadku kiedy w macicy rozwija się tkanka łożyskowa, jednak nie można znaleźć ani zarodka, ani płodu mamy do czynienia z jajem bezzarodkowym. Wielu lekarzy nie zna przyczyny, która doprowadza do niemożności rozwijania się zarodka w kobiecym ciele. Oczywiście bez zarodka czy płodu ciąża nie może być kontynuowana. Dlatego powstanie takiej sytuacji będzie powodowało nieuchronne poronienia, które objawia się bólem w podbrzuszu oraz krwawieniem z pochwy.

Rozpoznanie

Jajo bezzarodkowe może być jedynie rozpoznane przez szereg badań ultrasonograficznych, które są wykonywane w odstępie cotygodniowym. Takie badanie może potwierdzić brak rozwijającego się zarodka. Seryjne USG mogże być przeprowadzane, również wtedy gdy nie da się ustalić dokładnej daty porodu. Lepsze, w tym wypadku jest wykonanie badania dopochwowego niż przez powłoki brzuszne, gdyż pozwoli to na ukazanie zarodka we wczesnym stadium rozwoju lub ewentualny jego brak.

Przyczyny i objawy

Jak już wcześniej było nadmienione ciężko jest znaleźć przyczyny, które prowadza do powstania takiej patologii. Za najczęstszą jednak podaje się zaburzenia na poziomie komórkowym, do których mogą prowadzić wszelkie anomalie chromosomowe, jak i również zaburzenia mechanizmów odpornościowych. Pomimo tego, ze zarodek nie rozwija się w macicy, kobieta odczuwa normalne objawy, jakby była w ciąży, a zatem:
  • nudności,
  • wymioty,
  • zgagę,
  • zaparcia,
  • ból piersi,
Zasadniczą rzeczą, która odróżnia ta patologię od normalnej ciąży jest to, że nie może się ona dalej rozwijać, przez co kończy się poronieniem. Jeżeli kobieta zauważy jakieś brunatne plamienia lub ewentualnie krwawienie z pochwy, któremu towarzyszy ból podbrzusza powinna wezwać lekarza, gdyż mogą to być objawy poronienia. Jeżeli diagnoza zostanie potwierdzona, wtedy nie da się już nic zrobić. Kobieta zostanie wysłana na zabieg  „opróżnienia macicy”. Jedyną rzeczą jaką można uczynić to nie poddawać się, gdyż rzadko się zdarza, aby taka sytuacja się powtórzyła. Powstanie jaja bezzarodkowego nie powinno, również  mieć wpływu na kolejne ciąże.