Szukaj

Data porodu

O ile prostsze dla kobiety byłoby znać dokładny termin porodu. Wtedy nic nie miałoby prawa ja zaskoczyć i w spokoju byłaby wstanie przygotować się na przyjście na świat swojego dziecka. Jednak niestety, ale nie jest tak prosto. Okazuje się, że zaledwie jedno dziecko na dwadzieścia rodzi się w terminie. Pozostałe raczej dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później, co sprawia, że rodzice do ostatniej chwili żyją w niepewności.

Podziel się
Kobieta spodziewająca sie córki

Przewidywany termin porodu

Wszystko to sprawia, że przy określaniu czasu narodzin mówimy raczej o przewidywanym terminie porodu, czyli PTP. Taki termin określa nam lekarz zazwyczaj na podstawie wystąpienia ostatniej miesiączki.

Obrazuje nam to przykład. Powiedzmy, że ostatni okres rozpoczął się 15 czerwca. Odliczamy od tej daty trzy miesiące (15 marzec), a potem dodajemy siedem dni, czyli termin rozwiązania przypada na 22 marca następnego roku. 

Taki wzór można zastosować do cykli 28 dniowych. Kiedy twój cykl trwa więcej lub mniej dni należy odjąć lub dodać tą różnice. Przedstawmy to na tym samym przypadku przy cyklu trwającym 26 dni.

Ostatni okres wystąpił 15 czerwca. Odliczamy od tej daty trzy miesiące (15 marzec), a potem dodajemy siedem dni, czyli 22 marca następnego roku jednak, że okres trwa 26 dni (28 – 26 = 2) musimy jeszcze dodać 2 dni, czyli termin rozwiązania przypada na 24 marca.

Termin porodu a nieregularne cykle miesięczne

Nie jest to jednak dokładna metoda, jeżeli chodzi o kobiety, które mają dość nieregularne cykle. Jednak nie oznacza to, że nie jest możliwe na podstawie innych metod możesz stwierdzić kiedy możesz spodziewać się nadejścia dziecka.

Lekarz na podstawie pierwszego badania może obliczyć wielkość twojej macicy, co pozwoli określić etap twoje ciąży. Takie badania nie są robione rutynowo, ale raczej zalecane kobietą, u których ciężko jest matematycznie wyliczyć termin ciąży z powodu nieregularnych.

Przy ustalaniu terminu porodu przy okresach nieregularnych można razem z lekarzem spróbować zastanowić się kiedy doszło do zapłodnienia i na tej podstawie przewidzieć termin porodu. Pomocne w tym wypadku może okazać się data zrobienia testu ciążowego lub wcześnie wykonane badanie krwi.

Również badanie ultrasonograficzne, które jest nieco później robione może okazać się wskazówką pomagającą potwierdzić termin porodu. Przy takim badaniu można usłyszeć bicie serca dziecka, które zazwyczaj się pojawia między 9 a 12 tygodniem. Mniejsze znaczenie będzie miało wyczuwanie ruchów dziecka czy tez położenia macicy, która około 20 tygodnia będzie na wysokości pępka.

Wszystkie zebrane wiadomości mogą pomóc nam w przybliżeniu terminu narodzin dziecka. Zazwyczaj jednak wyznaczenie takiego terminu nie jest dokładne. Przyjmuje się jednak, że ciąża trwa 38, czyli 266 dni od czasu zapłodnienia. Jednak i tak wszystko będzie zależało od twojej pociechy kiedy poczuje się na siłach opuszczenia bezpiecznego miejsca jakim jest brzuch mamy.