Infekcje pęcherza moczowego
Niestety na infekcje pęcherza moczowego przynajmniej raz w życiu skarży się każda kobieta. Jest to bardzo nieprzyjemna ale także bolesna dolegliwość, która nie wyleczona będzie nawracać. Bardzo często infekcja dotyczy kobiet aktywnych seksualnie między 20 a 50 rokiem życia.
Objawy
- Ból w podbrzuszu,
- Częste oddawanie moczu,
- Częstomocz,
- Zmiany w moczu ( kolor, mocz może być gęstszy),
- Po oddaniu moczu może pojawić się krwawienie.,
- Uczucie parcia na pęcherz.
Kobiety są dużo bardziej narażone na infekcje pęcherza moczowego, aniżeli mężczyźni. Wynika to między innymi z budowy anatomicznej. Odbyt i cewka moczowa są umiejscowione blisko siebie. Poza tym ciąża czy też przechodzenie menopauzy zwiększa szansę na infekcję dróg moczowych.
Zobacz również:
Leczenie
Przede wszystkim należy wykonać badanie moczu, po uzyskaniu wyniku badania należy udać się do lekarza który zastosuje właściwą terapię. Najczęściej specjalista zaleca 7-10 dniową kurację lekiem. Po tym czasie należy powtórzyć badanie aby sprawdzić czy infekcja została wyleczona.Ważne jest by w trakcie leczenia przyjmować dużą ilość płynów, tak by bakterie zostały wypłukiwane z pęcherza. Ponadto nie wolno wstrzymywać moczu w pęcherzu i dbać o higienę intymną.
Jak wspomagać leczenie infekcji pęcherza?
- Podczas przyjmowania leków dobrze jest zażywać witaminę C (w dawce 1000mg dziennie) w ten sposób zakwaszasz mocz co utrudnia rozwój bakterii,
- Żurawina. Sok z żurawiny czy suszone owoce żurawiny działają podobnie, jak witamina C i też zakwaszają mocz,
- Gorące kąpiele. Pomagają one w stanach zapalnych, łagodzą ból. Dobrze jest dodatkowo stosować olejek cedrowy lub sosnowy,
- Unikaj kąpieli w publicznym jacuzzi. To wylęgarnia bakterii ze względu na fakt, iż woda pozbawiona jest ruchu, a dodatkowo jest podgrzewana. Ponadto korzysta z niego spora liczba osób.