Szukaj

Bolesny stosunek płciowy

Seks jednoznacznie kojarzony jest z czymś bardzo przyjemnym. Mężczyzna ale także kobieta oczekują, że dostarczy on niesamowitych wrażeń i doznań. Niestety czasem zdarza się, iż seks nie niesie ze sobą tylko przyjemności - płynącej z bliskości i przeżywania orgazmu - ale także jest źródłem bólu. Co wtedy? Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań.

Podziel się
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Ból u kobiety w trakcie stosunku może pojawić się u wejścia pochwy lub głęboko, w środku. Przyczyn tej sytuacji może być kilka m.in. infekcje narządów płciowych lub endometrioza. Zdarza się, że jest on skutkiem porodu, a mianowicie cięcia kobiecego krocza w jego trakcie. Czasami ból wywołują blizny pooperacyjne na pochwie, macicy czy jajnikach.

Innym źródłem powodującym ból w trakcie stosunku może być niewystarczające nawilżenie pochwy. W takiej sytuacji pochwa i przedsionek pochwy są niedostatecznie nawilżone, gdyż gruczoły nawilżające nie wydzielają wystarczającej lubrykacji. Jeżeli kobieta nie jest odpowiednio nawilżona zjawisko tarcia, jakie zachodzi w trakcie penetracji powoduje ból.

Pochwa nie podnieconej i  nie rozluźnionej kobiety jest dość krótka, mężczyzna która ma dużego penisa zada kobiecie ból, bo będzie uderzać w tylna ścianę pochwy. Najbardziej bolesne jest uderzenie w szyjkę macicy, która jest najwrażliwszym miejscem w ciele kobiety. Znajduje się ona przez większość czasu w świetle pochwy, a więc zawadza.

Jeżeli jesteś bardzo spięta i zakładasz, że stosunek będzie bolesny, skurczone będą mięśnie Twojej pochwy. Oznacza to, że partner będzie musiał użyć większej siły, żeby wprowadzić członek. Gdy kobieta bardzo pragnie mężczyzny i jest bardzo podniecona, to nie tylko jej narządy płciowe nawilżą się (czyniąc ruchy frykcyjne łatwymi i bezproblemowymi) ale też: wszystkie dolegliwości o których wspomnieliśmy nie pojawią się.

Ulgę może przynieść odpowiednia gra wstępna, która rozluźni kobietę i spowoduje, że będzie gotowa na penetracje. Zdarza się, że to nie pomaga, wtedy warto skorzystać z żeli nawilżających lub poeksperymentować z nowymi pozycjami. Czasami trudno jest odróżnić, co jest przyczynaą fizyczną, a co psychiczną. Czy wynika to z niechęci do seksu czy tez do swojego partnera, który nie potrafi nas dostatecznie pobudzić.

Jeżeli pomimo starań nadal w trakcie seksu towarzyszy Ci ból, skonsultuj  się z lekarzem ginekologiem. Lekarz porozmawia z Tobą na temat Twoich odczuć, a także przebada by zdiagnozować przyczynę bólu.