Szukaj

Zespół Kehrera

Zespół Kehrera inaczej zespół pięciu objawów, jest to dysfunkcja seksualna, pojawiająca się u kobiet w wyniku zaburzeń współżycia seksualnego. Często mylnie diagnozowana, jako choroba wyłącznie o podłożu ginekologicznym.

Podziel się
Kobieta i mężczyzna w łóżku

Objawy Zespołu Kehrera

Podczas rozwoju zespołu możemy wyróżnić dwie fazy. Pierwsza faza objawia się wzmożoną aktywnością, napięciem oraz rozdrażnieniem. W drugiej fazie dochodzi do rozwoju dolegliwości somatycznych, dotyczących odczuć i funkcjonowania ciała. Są to zaburzenia narządów miednicy mniejszej i można je zakwalifikować do pięciu grup.

Bóle w okolicy podbrzusza oraz bóle kości krzyżowej. Nadmierne rozszerzenie żył, czyli tak zwane żylaki naczyń miednicy małej. hemoroidy, żylaki warg sromowych i podudzi (między stawem skokowym, a kolanem). Świąd sromu oraz pochwy, upławy, nadmierna wrażliwość na bodźce na powierzchni w obrębie miednicy małej. Brak wydzieliny szyjkowej, obrzęk i zgrubienie macicy, często zaburzenia miesiączkowania.Pogrubienie i bolesność więzadeł krzyżowo-macicznych.

Przyczyny Zespołu Kehrera

Główną przyczyną wstępowania zespołu Kehrera, jest brak zaspokojenia potrzeb seksualnych u kobiet z prawidłowym poziomem libido. Często jest to wynik różnic pomiędzy temperamentami partnerów. Inną przyczyną jest zbyt mała ilość kontaktów płciowych. Zaburzenia te występują nie tylko na obszarze fizycznym, ale także psychicznym. Sytuacje, które sprzyjają rozwojowi choroby to min:

  • częsta nieobecność partnera,
  • współżycie seksualne niekończące się orgazmem,
  • konflikty i zaburzenia więzi partnerskiej,
  • zaburzenia seksualne u partnera.

Leczenie Zespołu Kehrera

Podstawowym czynnikiem leczenia powinna być terapia dotycząca pary, której dotyka ten problem. Powinna ona doprowadzić do zmiany postawy partnera wobec współżycia seksualnego. Często jednak terapia kończy się niepowodzeniem. W takim przypadku kolejnym zalecanym sposobem leczenia jest autostymulacja. Jeśli kobieta nie akceptuje masturbacji, jako metody leczenia, można zastosować podawanie odpowiednich leków, które doprowadzą do obniżenia poziomu libido. Rozwiązaniem nie jest nawiązanie romansu i odbywanie prawidłowych stosunków z partnerem zastępczym, gdyż w podłożu psychicznym leży poczucie odrzucenia przez konkretnego partnera. Inaczej jest w przypadku nawiązania nowego, satysfakcjonującego związku partnerskiego, kiedy to objawy mijają samoistnie z upływem czasu.

Martyna Majkut