Szukaj

Menopauza

Menopauza nazywana także przekwitaniem to okres w życiu kobiety, przypadający na czas między 45 a 55 rokiem życie. W trakcie którego dochodzi do zatrzymania miesiączki i zmian hormonalnych w organizmie kobiety, które oznaczają rozpoczęcie etapu starzenia się.

Podziel się
Śpiąca kobieta
Okres menopauzy charakteryzuje się występowaniem rożnych dolegliwości związanych z ustaniem czynności gonad. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, zmiany układu kostnego (osteoporoza) czy zmiany dotyczące sfery emocjonalnej.

Objawy menopauzy

Psychiczne:
  • Zmniejszone libido,
  • Zaburzenia snu,
  • Huśtawki nastrojów,

Ze strony narządów płciowych:
  • Świąd,
  • Krwawienie,
  • Suchość pochwy,

Naczynioruchowe:
  • Bóle głowy,
  • Poty nocne,
  • Uderzenia gorąca

Bardzo wiele pań boi się okresu przechodzenia przez menopauzę, uważając że dolegliwości związane ze zmianami w organizmie zakłócą rytm i radość życia. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż istnieją sposoby na łagodzenie objawów przekwitania, które uprzykrzają życie.

Leczenie

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej. W HTZ do organizmu kobiety dostarczane są estrogen, progesteron w celu wyrównania ich braku w organizmie. Ponadto stosuje się antydepresanty oraz leki obniżające ciśnienie - rodzaj leczenia jest uzależniony od dolegliwości, jakie nękają kobietę.

Zastosowanie terapii psychologicznej  w leczeniu dolegliwości menopauzalnych bardzo często przynoszą pozytywny skutek. Psychoterapia może zostać zastosowana jako indywidualna pomoc psychologiczna lub pomoc grupowa. Terapia może pomóc w przezwyciężeniu depresji, uczucia smutku czy zagubienia wynikającego z sytuacji w jakiej znalazła się kobieta.

Kilka ważnych informacji, które pomogą przejść kobiecie przez okres menopauzy:

Dieta

Niezwykle istotne jest by podczas przekwitania dieta kobiety była zróżnicowana. Niewłaściwa dieta, powoduje otyłość, a ta zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.

Tarczyca

Kobiety w okresie menopauzalnym są mocno narażone na zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Dlatego należy poddawać się kontroli i w razie potrzeby wyrównywać poziom hormonów tarczycy, poprzez leki.

Używki

Najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z spożywania alkoholu czy palenia papierosów. Umiar w sięganiu po używki pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a także zmniejszy ryzyko zachorowania na typowe nowotwory kobiece.

Sport

Podczas menopauzy wiele kobiet zmienia swoje nastawienie do własnego ciała, bardzo trudno jest im zaakceptować zmiany. Z tego powodu dobrze jest do swojego planu dnia wpisać czas na ruch. Poprawi on nie tylko nasze samopoczucie ale również wygląd ciała.