Grzybica pochwy
Każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie, szczególnie jeśli dotyczy to jej okolic intymnych. Gdy dojdzie do osłabienia organizmu i zachwiania sił obronnych przed drobnoustrojami, mogą powstać poważne infekcje. Nieleczone zamieniają się w nieprzyjemne choroby.
Zdrowie intymne kobiety
Pielęgnacja okolic intymnych jest bardzo ważna. Aby zapobiec lub zmniejszyć ryzyku zakażenia każda kobieta powinna przestrzegać podstawowych zasad codziennej higieny. Pochwa kobiety ma odczyn kwaśny (pH 5 – 5,5). Występowanie na skórze i błonach śluzowych bakterii jest normalnym zjawiskiem, które u zdrowej kobiety nie powoduje rozwoju niechcianej choroby. Aby chronić naturalną równowagę bakteryjną, kobiety używają żeli, pianek czy emulsji, odpowiednich do pielęgnacji okolic intymnych.Jakie są przyczyny grzybicy pochwy?
Na infekcję mają wpływ różne czynniki, które osłabiają naturalną ochronę bakteryjną i niszczą ją. Do głównych przyczyn zaliczamy:- zaburzenia hormonalne - mogą powstać na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, niedoboru estrogenów w starszym wieku, ciąży lub leczenia sterydami,
- przyjmowanie antybiotyków, które podobnie jak leki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć ilość bakterii odpowiedzialnych za produkcję kwasu mlekowego w pochwie,
- choroby, np. cukrzyca, czy anemia,
- zbyt duża ilość spożywanego cukru w posiłkach,
- za częste kąpiele, ćwiczenia fizyczne lub sauna mogą uszkodzić warstwę ochronną skóry,
- ciasna bielizna.
Zobacz również:
Objawy choroby
Objawy grzybicy nie są bardzo nasilone i mogą występować pojedynczo. Do najczęstszych objawów lekarze zaliczają świąd w okolicy narządów płciowych, który nasila się podczas leżenia w łóżku lub w ciepłej kąpieli.Innym objawem jest bolesność i pieczenie przy oddawaniu moczu i podczas stosunku płciowego.
Gdy dochodzi do zapalenia pochwy pojawia się też ciemnoczerwony, obrzęknięty rumień błony śluzowej sromu i pochwy, pęknięcia skóry w tych okolicach oraz białe, grudkowate upławy.
Prócz tego w okolicach miednicy może wystąpić uczucie gorąca i palący ból.
Jak można pomóc?
Kiedy zaobserwujemy któryś z wyżej wymienionych objawów lub coś nas zaniepokoi należy udać się po pomoc do lekarza specjalisty. Może on przepisać odpowiednie leki doustne, a także czopki dopochwowe.Jeśli często dochodzi do infekcji grzybiczej pochwy należy usunąć wszelkie możliwe przyczyny ich występowania. Można na kilka miesięcy odstawić antykoncepcję hormonalną, używać prezerwatyw przy stosunku, które zapobiegają zakażeniu, zmniejszyć ilość cukru w diecie lub nosić luźniejszą bieliznę.
Często lekarz zaleca leczenie obojga partnerów, ponieważ jeśli jeden jest zainfekowany dojdzie do nawrotów zakażenia.
Autor:
Sylwia Sabala