Domowe sposoby na przeziębienie
W domowych apteczkach roi się od tabletek na przeziębienie. Większość z nich zawiera paracetamol, który przy dłuższym stosowaniu może uszkodzić śluzówkę żołądka. Dlatego jeżeli to możliwe, rozsądniej skorzystać z domowych sposobów na infekcje.
Jakie są domowe sposoby na chrypkę i ból gardła?
Płukanka z szałwii i rumianku
Drapanie w gardle najczęściej wywołuje spływający po jego tylnej ściance katar. Sprzyja on rozwojowi bakterii. Aby się ich pozbyć, wystarczy zastosować płukankę. Liście szałwii i kwiaty rumianku zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem przez około piętnaście minut. Ważne, aby płukać gardło letnim naparem i robić to regularnie.
Balsam z oliwy
Ochronę i ulgę naszemu gardłu przyniesie picie balsamu z oliwy. Do przyrządzenia syropu wystarczy na łyżkę nalać oliwy i dodać do niej kilka kropli cytryny. Można w nim maczać również pieczywo.
Mleko z miodem i masłem
Do szklanki przegotowanego mleka dodajemy łyżeczkę miodu i masła, ewentualnie ząbek czosnku. Ten napój należy pić przed śniadaniem i po kolacji. Nawilży gardło i wypłucze go z bakterii.
Jakie są domowe sposoby na kaszel?
Tradycyjne bańki
Kiedy zaczynamy kaszleć, warto od razu zaopatrzyć się w bańki. Są dostępne ich dwa rodzaje: gumowe i szklane. Stawia się je na plecach: pod łopatkami i po bokach wzdłuż kręgosłupa. W tych miejscach powinny pojawić się zaczerwienione bulwy. Kiedy skóra zostanie wessana, rozszerzają się naczynia krwionośne, co zwiększa ukrwienie i rozluźnia napięte mięśnie. To bardzo korzystne przy męczącym kaszlu. Po „bańkowej” kuracji zaleca się pozostać w łóżku przez kilka następnych dni, aby organizm nie uległ wychłodzeniu.
Zobacz również:
- Choroba Scheuermanna - przyczyny, objawy, leczenie
- Jak stereotypy na temat płci wpływają na postrzeganie depresji?
- Akromegalia
- Wole miąższowe i guzowate nietoksyczne
- Jak radzić sobie z pokrzywką?
- Ostra niewydolność nerek - stan zagrażający życiu
- Wstrząs kardiogenny – przyczyny, objawy, leczenie
- Przewlekła niewydolność żylna - diagnoza i leczenie
Syrop z buraków
Należy pokroić dwa nieduże buraki w drobną kostkę lub zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Następnie dodajemy cztery łyżki cukru lub miodu. Do syropu można dorzucić również 2 – 3 posiekane ząbki czosnku. Mieszankę odstawiamy na dobę, po czym cedzimy i pijemy codziennie rano i wieczorem po łyżce.
Jakie są domowe sposoby na katar?
Również w przypadku kataru warto w pierwszej kolejności rozpatrzyć domowe sposoby leczenia. Bowiem zbyt częste korzystanie z kropli może prowadzić do uzależnienia. Farmaceutyki na kilka godzin obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu w tym czasie możemy swobodnie oddychać. Jednak kiedy przestają działać, katar jeszcze bardziej się powiększa i nos znów trzeba zakropić. To błędne koło może w końcu doprowadzić do polekowego nieżytu nosa. Zatem czego urzyć zamiast kropli?
Kąpiele pachnące lasem
Do wanny napełnionej ciepłą wodą dodajemy po pięć kropli olejków: sosnowego, eukaliptusowego, lawendowego i miętowego. Kąpiel powinna trwać kwadrans. Później od razu idziemy do łóżka. Oczywiście można zastosować również inhalacje. Do miski z ciepłą wodą dodajemy taką samą ilość olejków, po czym nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy opary nosem.
Sok z cebuli
Pomoże nie tylko przy suchym kaszlu, ale posłuży również jako inhalator. Jak go przygotować? Wystarczy posiekać lub zetrzeć dwie duże cebule, dodać 2 – 3 posiekane ząbki czosnku, wymieszać i ułożyć warstwami w słoiku, przekładając każdą z nich miodem. Kiedy odcedzimy syrop, nie wyrzucajmy pozostałej papki. 3 – 4 razy dziennie wdychajmy ulatniające się z niej olejki.
Jakie są domowe sposoby na dreszcze i gorączkę?
Nie należy od razu zbijać rosnącej temperatury, ponieważ to naturalna reakcja obronna organizmu. Dopiero od 38 stopni Celsjusza można mówić o gorączce. Co wtedy?
Zimne okłady na czoło oraz kark
Do wyboru mamy zmoczony w zimnej wodzie ręcznik (co pięć minut należy go zanurzać w wodzie i dobrze wykręcać) oraz lodowy kompres (wsypujemy do foliowej torebki kostki lodu i owijamy ją w bawełnianą ściereczkę). Wystarczy przyłożyć okład na piętnaście minut. Po takim czasie temperatura powinna się obniżyć.
Herbatka lipowa z sokiem malinowym
Do suszonych kwiatów lipy warto dodać łyżeczkę kwiatów bzu czarnego. Zalewamy je wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem przez 15 minut. Następnie do przecedzonego naparu dodajemy łyżkę soku z malin i plaster cytryny. Herbatka lipowa zastąpi aspirynę.
Autor: Bartosz Dybała