Szukaj

Jak radzić sobie z pokrzywką?

Pokrzywka, choroba objawiająca się występowaniem jasnoczerwonych bąbli,  dotyka najczęściej osób żyjących intensywnie, w dużym napięciu, często jest reakcją wywołaną leki lub pożywienie. Utrzymuje się co najmniej 6 tygodni. Oprócz wystąpienia zmian skórnych, pokrzywka objawia się zwiększonym wydzielaniem związku chemicznego zwanego histaminą, które powoduje problemy z oddychaniem, a w konsekwencji nawet skutkować zasłabnięciem.

Podziel się
Pokrzywka alergiczna na nodze Fot. lic. CC BY-SA 3.0 / Wikipedia
Profilaktyka przeciwko pokrzywce jest trudna, bo trudno przewidzieć i ustalić czynnik chorobotwórczy. Jedyne, co można próbować robić, to ograniczenie stresujących sytuacji i unikanie pokarmów i leków o drażniących właściwościach. Jest to trudne, bo produkty spożywcze wywołujące choroby są różnorodne – należy do nich m.in. tuńczyk, żółty ser, czekolada, orzechy, jajka, truskawki, niektóre alkohole, a nawet barwniki i konserwanty (szczególnie E 102). Jeśli chodzi o leki, najczęstszym składnikiem wywołującym pokrzywkę jest kwas acetylosalicylowy, występujący w... aspirynie. Należy też unikać kontaktu z obcymi zwierzętam, szczególnie kotami, które mogą być nosicielami pokrzywki. Istnieje także pokrzywka świetlna, będąca konsekwencją zbyt długiego opalania.

Jeśli chodzi o leczenie tej choroby, możliwości jest dużo. Można stosować metodę łagodzącą, przykładając lód czy kompresy aloesowe na zmiany skórne – wówczas świąd, wielkość bąbli i uwalnianie histaminy się zmniejszy. Dodatkowo, można kąpać się w łagodzącym roztworze z sody i olejku lawendowego. Z bardziej „ludowych” sposobów – nie zawiodą cię okłady z soku cebuli i picie naparu z pokrzywy, naturalnego leku na antyhistaminowego.

Nie zaniedbuj relaksu. Nie jest istotne, w jakiej formie będziesz go doznawać, ważne jest, abyś rzeczywiście potrafił się wyciszyć i pozbyć się napięcia, gromadzącego się w organizmie.  Pomoże również zastosowanie diety eliminacyjnej pod okiem dietetyka. Podczas obserwacji twoich reakcji na różne produkty określi, co konkretnie powoduje pokrzywkę. Jeśli chodzi o żywienie, dostarczaj organizmowi dużo witaminy C – naturalnego środka hamującego wydzielanie histaminy.

Udaj się do specjalistów. Wizyta u kosmetologa nie tylko poprawi stan twojej skóry, ale także pomoże ci się zrelaksować. Poproś o terapię kosmetykami z dodatkiem lawendy i rumianku, który łagodzi stan zapalny i swędzenie. Jeśli leki przeciwhistaminowe nie są dla ciebie wystarczającym środkiem leczniczym, musisz zastosować  mocniejsze środki – iniekcję z adrenaliny lub miejscowe zastosowanie kremu steroidowego.  Kiedy odczuwasz duszności, bezzwłocznie udaj się na oddział pogotowia - taki stan bezpośrednio zagraża twojemu życiu.

Pamiętaj, że dużo lepszym sposobem na leczenie jest odkrycie czynnika chorobotwórczego i próba jego eliminacji, a nie nadmierne używanie leków, dlatego uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu na różne czynniki i staraj się wykorzystywać zdobytą w ten sposób wiedzę w jak najkorzystniejszy dla siebie sposób.

Autor:

Weronika Fryben