Szukaj

Problemy z łupieżem

Łupież nie jest bardzo groźnym schorzeniem, które w jakikolwiek sposób mogłoby zagrażać naszemu życiu, ale bez wątpienia stanowi nieprzyjemny defekt kosmetyczny. Osoby posiadające łupież chcą się go pozbyć przede wszystkich ze względu na walory estetyczne. Problem łupieżu dotyka znaczną część populacji.

Podziel się
Naga kobieta

Jakie są przyczyny łupieżu?

Najczęściej pojawia się w związku z podrażnieniem skóry, czemu winne mogą być szampony, żele lakiery, itp. W niektórych sytuacjach winowajcą okazuje się być woda, choćby ta z dużą ilością chloru. Skóra, która została zmieniona zapalnie staje się bardziej wrażliwa, dlatego czasami pomimo zaprzestania stosowania szkodliwych środków poprawa nie jest widoczna.

Innymi przyczynami są:

  • nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji
  • niedokładne spłukiwanie kosmetyków z włosów
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy
  • zmęczenie
  • stres
  • nieprawidłowa dieta
  • osłabienie organizmu

W niektórych sytuacjach łupież dotyka osoby często korzystające z basenów. Duże ilości chloru w wodzie na różnego rodzaju kąpieliskach przyczyniają się do wysuszenia skóry lub pojawienia się na niej miejsc wybitnie łojotokowych.

Poza tym powstawaniu łupieżu sprzyja wysuszona skóra głowy oraz niewłaściwe kosmetyki. Niekiedy okazuje się, ze choroba ma podłoże genetyczne. Warto wiedzieć, że w przypadku łupieżu zapobieganie jest zdecydowanie prostszym procesem niż leczenie, dlatego też lepiej nie używać przyborów toaletowych obcych osób.

Wyróżniamy kilka rodzajów łupieżu:

  • łupież zwykły opiera się na drobnopłatowym łuszczeniu się naskórka bez występowania objawów zapalnych. Schorzenie najczęściej przytrafia się osobom, które nie ukończyły 20 roku życia. Niekiedy dochodzi do przekształcenia się w łupież tłusty. Zwykły łupież nie powoduje uszkodzenia włosów.
  • łupież łojotokowy rozwija się z łupieżu zwykłego. Drobne, białe łuski ulegają przekształceniu w tłuste, żółte i tworzące trupy zmiany. Wraz z chorobą często występuje świąd. W niektórych wypadkach dochodzi do łysienia łojotokowego. Schorzenie dotyka głównie mężczyzn po 20 roku życia.

Jak wygląda leczenie leczenie łupieżu?

Z reguły używa się szamponów, w których skład wchodzi smoła pogazowa, sól cynkowa pyritionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarka. Dzięki codziennemu stosowaniu takiego szamponu można skutecznie pozbyć się łupieżu. Warto jednak pamiętać, że łuszczenie naskórka jest zjawiskiem normalnym, dlatego też nie można wyeliminować go całkowicie, a jedynie utrzymać w optymalnych granicach. W mniej zaawansowanych przypadkach używa się preparatów z solą cynkową pyritionu lub siarczkiem selenu, które dostępne są w aptekach. Podczas walki ze schorzeniem warto wzbogacić swoją dietę w witaminę B, A i E, gdyż działają one korzystnie na skórę.

Czy łupież jest zaraźliwy?

Łupież sam w sobie zaraźliwy nie jest, jednak w niektórych wypadkach gdy przyczyną jego powstania są grzyby może dojść do przeniesienia. Stąd też nie trudno zarazić się dolegliwością u fryzjera. By grzyby mogły się przenieść wystarczy użyć tego samego grzebienia czy szczotki, dlatego konieczne jest odkażanie wszystkich używanych narzędzi w zakładach fryzjerskich.