Szukaj

Jak zapobiegać powstawaniu cellulitu?

Cellulit to jedna z największych problem u kobiet. Dotyczy on kobiet w każdym wieku oraz różnych kształtów sylwetki. Jest niezwykle trudny do całkowitego wyeliminowania, a walka z nim jest trudna i pracochłonna.

Podziel się
Cellulit na ciele kobiety Fot. Roman Podgórny / sxc.hu
Cellulit w 90% przypadków stanowi problem dla kobiet, które borykają się z nim od najmłodszych lat. Właściwa nazwa cellulitu to lipodystrofia. Potocznie nazywa się go także skórką pomarańczową. Cellulit polega na nieprawidłowym rozlokowaniu tkanki tłuszczowej pod skórą.

Przez to wygląda ona na pofałdowaną i guzkowatą. Występuje głównie na udach, biodrach, pośladkach, ramionach, kolanach oraz sutkach. Pomimo postępu nauki do tej pory naukowcom nie jest znana metoda, która w pełni zagwarantuje pozbycie się cellulitu. Istnieją jednak metody, które pomagają zminimalizować jego objawy.

Po pierwsze: zwiększ aktywność fizyczną

Najskuteczniejszym sposobem walki z cellulitem jest zwiększenie aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia ogromnie wpływa na kiepski stan naszej skóry. Poprawa kondycji znacznie zmniejsza niepożądane objawy. Dzięki regularnym ćwiczeniom wygląd skóry w dużej mierze się poprawia. Staje się ona bardziej jędrna, gładka, zmianie ulega także jej koloryt. Podczas treningu organizm wraz z potem wydziela szkodliwe toksyny, które mają duży wpływ na powstawanie pomarańczowej skórki.

Najlepsze efekty przyniesie trening aerobowy, który charakteryzuje się dłuższym czasem wykonywania poszczególnych ćwiczeń, tym samym zmniejsza się intensywność ich wykonywania. Dzięki temu zapewniamy mięśniom maksymalną dawkę tlenu, wolniej się męczymy i zwiększamy efektywność wysiłku. Dobrym rozwiązaniem jest także jazda na rowerze. Znakomite efekty zapewnią również systematyczne pływanie na basenie.

Po drugie: zmień dietę

Odpowiednia dieta zawsze ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Na początek najważniejsze jest ograniczenie do minimum słodyczy, kawy, napoi gazowanych, soków. Zastąpić je należy większą ilością warzyw, owoców, ziół, ryb, chudego mięsa. Zamiast tłustych, smażonych potraw należy częściej spożywać dania gotowane oraz lekkostrawne. Ważne jest także, aby pić dużo wody. Optymalna ilość to 2 – 2,5 litra na dzień. Do jadłospisu można także wprowadzić różnego rodzaju zioła oraz napoje, które pomogą w unicestwieniu cellulitu. Najlepiej wybierać te, które zawierają L-karnitynę, zieloną herbatę oraz ekstrakt z zielonych winogron. Przyśpieszają i usprawniają proces metabolizmu, a także pomagają w pozbyciu się toksyn z organizmu.

Po trzecie: ogranicz alkohol oraz tytoń

Nadużywanie alkoholu oraz częste palenie skutkuje wysokim poziomem toksyn w organizmie, a to głównie one odpowiadają za powstawanie cellulitu. Spożywanie drinków należy ograniczyć do minimum. Tak samo w przypadku nikotyny. 

Po czwarte: unikaj wizyt w solarium

Zbyt duża dawka słońca, a także sztucznych lamp w solarium powoduje uszkodzenia skóry. Dodatkowo wysoka temperatura wpływa na powiększenie się cellulitu. W pozbyciu się pomarańczowej skórki pomoże ograniczenie gorących kąpieli.

Po piąte: noś odpowiednią odzież

Przemyślany wybór garderoby również może wspomóc nasze działania w osiągnięciu jędrnej skóry.  Noszenie zbyt dopasowanych ubrań np. nadmiernie obcisłych spodni uciska skórę, nie pozwala jej oddychać, pogarsza krążenie krwi.

Po szóste: działaj kosmetykami od zewnątrz

Na rynku istnieje wiele specyfików, które pomagają w walce z cellulitem. Najlepsze to kremy rozgrzewające lub chłodzące. Przeznaczone są na poszczególne partie ciała. Dodatkowym umileniem jest możliwość wyboru różnych zapachów. Uwaga! Kosmetyki jedynie pomagają w walce z cellulitem, nie można ich traktować jako suplement dla ćwiczeń oraz diety. Bez tych dwóch kuracja kosmetykami przyniesie minimalnie zauważalne efekty lub nie doczekamy się ich wcale. 

Po siódme: zwalczaj cellulit w gabinecie kosmetycznym

W celu redukcji cellulitu gabinety kosmetyczne służą niezliczoną gamą profesjonalnych zabiegów. Jednym z najbardziej znanych jest masaż bańką chińską. Pobudza on krążenie krwi oraz płynów ustrojowych. Pomaga w usunięciu nadmiaru toksyn z organizmu oraz zbytecznych produktów przemiany materii. Równie skuteczny jest również masaż antycellulitowy polegających na zastosowaniu odpowiednich manewrów połączonych z właściwymi kosmetykami. Kolejnym efektywnym zabiegiem jest drenaż limfatyczny, który wpływa na polepszenie kondycji układu krwionośnego i poprawia transfer limfy.

Oprócz tego działa kojąco na różne stany zapalne, przetyka węzły chłonne, reguluje pracę procesów immunologiczne. Najtrwalsze i najszybsze efekty osiągniemy dzięki lipolizie ultradźwiękowej zwanej potocznie ultradźwiękami, a także falom radiowym.  Pierwsze polega na terapii ultradźwiękami, które działają głębiej osadzone tkanki skórne. Taki masaż znacznie wpływa na krążenie oraz przepływ limfy. Dzięki niemu organizm szybciej pozbywa się szkodliwych toksyn i lepiej asymiluje produkty przemiany materii. Drugi natomiast ogrzewa komórki tłuszczowe tym samym usprawnia system metaboliczny i redukuje tkankę tłuszczową.

Kobiety od dawna toczą walkę z uciążliwym cellulitem. Skórka pomarańczowa zaburza ich poczucie wartości. Pomimo braku środków, które byłyby w stanie raz na zawsze wyeliminować tę przypadłość współczesna medycyna oferuje wiele kosmetyków oraz zabiegów, które są w stanie zminimalizować objawy cellulitu. Również zmiana diety oraz trybu życia przybliży nas do poprawy stanu skóry. Należy więc pamiętać o wprowadzeniu w życie choć części z wymienionych punktów, a na pewno osiągniemy zadowalające efekty.

Autor:

Magdalena Misztal