Szukaj

Jak pielęgnować skórę w wieku 20 lat?

Imprezy, dyskoteki, od razu po nich zajęcia na uniwersytecie, spotkania ze znajomymi, lekka drzemka, po której nocne szaleństwo z chłopakiem, znów impeza, alkohol, słodycze; i wreszcie 14 godzin snu... Wydaje się, że wszystko możemy wytrzymać i brak jakiegokolwiek reżimu nie zaznacza się na naszym stanie zdrowotnym czy urodzie.

Podziel się
Kobieta malująca usta Fot. Matthew Bowden / sxc.hu
20 lat to najbardziej pasujący okres do robienia eksperymentów, życia dla własnego zadowolenia i nie zastanawiania się nad daleką przyszłością, ale już teraz warto zainwestować w swój późniejszy wygląd, zadbać o zdrowie i urodę, idealny stan których nawet w 30 i 40 lat będzie przyczyną zazdrości kobiet i coraz częstszego bicia serca w mężczyzn. Cel został postawiony, kolejnym etapem jest znalezienie sposobów, aby go osiągnąć.

Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Cera 20-latki wyróżnia się swoją gładkością i elastycznością, dlatego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Zanim jednak wybierzemy sobie odpowiedni krem nawilżający, warto byłoby zidentyfikować rodzaj swojej skóry: czy to jest cera normalna, sucha, tłusta czy mieszana. Oprócz funkcji nawilżającej i ochronnej kremu, jego istotnym elementem jest zawarcie w nim antyoksydantów – witamin C i E oraz wyciągów z roślin, które działają przeciwzmarszczkowo. Do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych należy także przemywanie twarzy wodą przegotowaną, ale tutaj uwaga – bez mydła, ponieważ ono dodatkowo ją wysusza.

Poniżej zostały podane podstawowe zasady pielęgnacji różnego rodzaju skóry:

Skóra tłusta - w tym przypadku obowiązuje nas tzw. „złoty środek”: zachowanie równowagi – pomiędzy wydzielaniem a usuwaniem tłuszczu – jest tu najważniejsze. Środki myjące – najlepiej łagodne – należy używać ich dwa razy dziennie, 1-2 razy tygodniowo zaleca się stosować peelingi (chemiczne, delikatne mechaniczne).

Skóra sucha i mieszana - raz w tygodniu należy wykonać peeling twarzy. Na dzień warto nałożyć krem z wysokim filtrem UV, w nocy przyda się krem nawilżający, kojący i odżywczy. Ze względu na specyfikę tego rodzaju skóry trzeba unikać długich, gorących kąpieli, kontaktu z detergentami, nadmiernego przegrzewania i noszenia ubrań wykonanych z tworzyw sztucznych.

Makijaż na co dzień, wieczorny, ślubny i karnawałowy, fotograficzny oraz fantazyjny, makijaż biznesowy. Chociaż sposób pomalowania poraża swoją różnorodnością, istnieje jedna-jedyna zasada obowiązująca w przypadku każdego: kosmetyki muszą być naturalne, najlepiej antybakterialne i składać się z witamin oraz substancji odżywczych. Cenione pod tym względem są kosmetyki zawierające kolagen, który nie dopuszcza do przesuszania się cery.

Nawet po wyczerpującej imprezie i zmaganiach ze snem dziewczyny nie mają prawa zapominać o demakijażu. Dobrze, jeśli on stanie się nawykiem każdej z nas.

Jak widać pielęgnacja nie jest czynnością nie do wykonania, polega to tylko i wyłącznie na poświęceniu 10-20 minut dziennie, aby później nie chodzić po lekarzach z wiarą w to, że przywrócą nam świeżość i młodość.  Inaczej jednak wygląda pielęgnacja, kiedy męczymy się z trądzikiem, zaskórnikami czy też bliznami po pryszczach. Właściwe oczyszczanie to jest odpowiednie rozwiązanie w tym przypadku. Zaleca się raz na miesiąc stosować peeling pirogronowy. Do tego zabiegu wykorzystuje się wystepujący w naturze kwas pirogronowy – z jabłek, sfermentowanych owoców i octu.

Peelingi enzymatyczne również są dobrym sposobem na walkę z martwymi komórkami na twarzy, tym bardziej teraz są one przeznaczone nie tylko dla skóry suchej, wrażliwej, delikatnej i naczynkowej; na rynku pojawiają się peelingi dla cery tłustej i mieszanej.

Odżywianie się, aktywność, sen, świeże powietrze odgrywają nie mniej ważną rolę w zachowaniu młodości, jednak trudno mówić o ich skuteczności, jeżeli zapomina się o zwykłej i prostej czynności, jaką jest podstawowa pielęgnacja.

Autor:

Iryna Kukharuk