Szukaj

Stres a używki

Stres to stan który jest znany każdemu człowiekowi. W natłoku domowych ale także zawodowych zajęć ciężko jest poradzić sobie z napięciem jakim reaguje nasz organizm. Stres niestety towarzyszy nam praktycznie każdego dnia i co gorsza trudno jest się go pozbyć

Podziel się
Stres a używki
 Oczywiście stres może nie tylko być negatywny, często też pobudza nas do działania, jest motywujący. Niestety nie wszyscy potrafią właśnie tak odbierać stres i przekształcać go w motor napędowy w podejmowaniu pewnych życiowych działań. Większość z nas traktuje stres, jako coś demotywującego, a tym samym wywołującego poczucie ogromnego zmęczenia oraz panikę. Niestety jak już zostało nadmienione stres, jest tak silnym czynnikiem wpływającym na nasze życie i niejednokrotnie prowadzi do sięgania po niebezpieczne używki.


Człowiek będący pod ciągłym napięciem, które wpływa nie tylko na nasz stan psychiczny ale również fizyczne dolegliwość, szuka łatwego rozwiązania. Łatwego to znaczy jakiego? Papierosy, alkohol czy obżarstwo to sposób na poczucie zrelaksowania i odpoczynku. Niejednokrotnie sięgamy także po łatwy seks, który tylko przez chwile jest dla nas przyjemnością. Tej chwili dotyczy również lampka wina czy zjadanie ulubionych, zbyt tuczących potraw. Wszystko to nadużywane i spożywane w nieograniczonych ilościach doprowadza nas do uzależnienia. Permanentny stres sprawia, że sięgamy coraz chętniej po alkohol czy też narkotyki, gdyż właśnie ten bodziec najszybciej przynosi ulgę. Zanim sięgniemy po którąkolwiek z używek zastanówmy się czy warto? Czy zamiast łatwego ale krótkotrwałego poczucia ulgi nie znaleźć sposobu, jaki sprawi że nasz organizm odpocznie a także poczuje się lepiej oraz zdrowiej przez dłuższy czas.


Warto walczyć ze stresem poprzez systematyczne wprowadzanie do naszej codzienności zdrowych nawyków, nawyków które sprawiają nam przyjemność i przy okazji są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.Oto kilka sprawdzonych rad:

  • Wysypiaj się. Najlepiej aby przeznaczać na tą czynność 8h.
  • Jedz owoce i warzywa. Kiedy masz ochotę coś podjadać najlepiej, aby te produkty spożywcze leżały w miseczce.
  • Gniew rozładowuj poprzez wysiłek fizyczny. Bieganie, jazda na rowerze itp.
  • Wypróbuj różne ćwiczenia relaksacyjne. Joga, medytacjaSpotykaj się z przyjaciółmi, bliskimi.
  • Spędzaj czas z ludźmi, których lubisz.