Szukaj

Jak osiągnąć cel?

Każdy z nas ma w życiu jakieś cele. Ich rodzaj zależy w dużej mierze od charakteru człowieka. Można nawet powiedzieć, że ile ludzi, tyle różnych celów. Jednak wszyscy powinniśmy dążyć do ich realizacji, aby nie pozostały tylko w sferze naszych marzeń. Jak tego dokonać?

Podziel się
Most miłości Fot. Rafał Tybor

Cel a marzenie

Wszystko zaczyna się od marzeń. To prawda, ale jest pewna różnica pomiędzy marzeniem, a celem. Podstawowa różnica polega na tym, że to pierwsze jest jedynie wytworem naszej fantazji. Natomiast cel wiąże się już z podjęciem jakiś działań. Jeśli np. marzymy, żeby zarabiać dużo pieniędzy, a cały czas siedzimy w domu, nie starając się nawet szukać pracy, to pozostaje to jedynie w strefie marzeń. Natomiast podjęcie konkretnych kroków, w tym wypadku szukanie pracy, w celu zarobienia pieniędzy, jest już jakimś celem. Choć może się wydawać, że obie rzeczy pozostają jednak w sferze marzeń, to jednak tak nie jest. Obranie celu, choć ciągle odbywa się także w naszej wyobraźni, to jest realistycznym planem tego, co należy zrobić, a nie tylko zwykłym marzeniem, które nie ma szansy realizacji.

Podejmij działanie

Najprostszą metodą do realizacji celu, to podjęcie jakiegoś działania. Bierność nie pomoże nam go osiągnąć. Nie na darmo mówi się, że każde działanie, nawet złe, jest lepsze od nic nierobienia. Choć może się to wydawać łatwe, to jednak wcale tak nie jest. Podjęcie jakiegoś działania wiąże się często z dużym wysiłkiem. Ogólnie rzecz biorąc, dużo łatwiej jest zachowywać bierność. Niedziałanie nie przyniesie jednak spełnienia marzeń. Taka wiara może prowadzić do dużego rozczarowania. Dlatego pamiętajmy o tym, że należy być aktywnym i aktywnie walczyć o swoje marzenia. Tylko wtedy bowiem staną się one naszym celem.

Motywacja

Aby działać, trzeba mieć jakąś motywację. Bez niej osiąganie celów może okazać się niezwykle trudne. Taki motywator może stanowić wiele rzeczy. Przede wszystkim musimy skupić się, na czymś, co wprawia nas w dobry nastrój. Jeżeli obejrzymy dobry film, to pod jego wpływem możemy „zarazić się” dobrym nastrojem i zmotywować się do działania. Warto też zastanowić się głębiej nad tym co właściwie nas motywuje i uwalnia w nas twórczą energię. Może jest to wspomniany już dobry film? A może nasza ulubiona muzyka? Warto zanotować sobie kilka takich rzeczy i stosować je, kiedy czujemy, że nic nie jest nas w stanie zmusić do podjęcia działania. To naprawdę działa.

Sposoby ułatwiające osiąganie celów

Aby ułatwić sobie dochodzenie do realizacji celu, warto zastosować kilka sprawdzonych metod. Przede wszystkim powinniśmy uzbroić się w kartkę i długopis. Zapiszmy na niej swój cel i umieśćmy ją w widocznym miejscu. W ten sposób nie zapomnimy o tym jaki efekt zamierzamy osiągnąć. Przydatny może okazać się także kalendarz. Dobry plan to bowiem połowa sukcesu.

Warto także korzystać z doświadczeń innych ludzi. Możemy dowiedzieć się, jak inni osiągali podobne do naszych cele i starać się ich naśladować. Przeszukajmy chociażby Internet lub popytajmy znajomych. Jeśli mamy jakieś wątpliwości lub pytania, szukajmy odpowiedzi. I nie poddawajmy się gdy pojawią się pierwsze trudności. Ciężka praca to klucz do sukcesu.

Pozytywne myślenie

Rzeczą nie do przecenienia jest także pozytywne myślenie. Jeśli bowiem myślimy negatywnie, to zadziała mechanizm samospełniającej się przepowiedni. Skoro nie wierzymy, że cokolwiek nam się uda, to dlaczego miałoby się udać? Powinniśmy raczej myśleć, iż cel da się osiągnąć i wówczas zyskujemy dodatkowy zastrzyk energii i motywacji do jego realizacji.

Jeśli jednak nie dajemy sobie rady sami, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do psychologa. Na pewno pomoże nam myśleć pozytywnie o sobie i o swoim celu. Choć nie jest to łatwe zadanie, to pamiętajmy, że myśląc pozytywnie, możemy przyspieszyć realizacje naszych marzeń.

Autor: Rafał Tomczak