Szukaj

Jak rozpoznać, że dziecko jest uzależnione od narkotyków?

Uzależnienie od narkotyków stanowi poważny problem wśród młodzieży. Ciężko jest uchronić własne dziecko przed złym wpływem towarzystwa, które niekiedy może skończyć się dla jego zdrowia tragicznie. Czujność rodzica w tym wypadku jest nieoceniona, gdyż odpowiednio wczesna reakcja może uratować mu życie. W tym artykule przedstawione zostało kilka wskazówek, dzięki którym będziecie mogli rozpoznać czy wasze dziecko bierze narkotyki.

Podziel się
Uzależnienie

Kilka dobrych rad, które warto zapamiętać:

1. Po pierwsze zwróć uwagę jaki dziecko ma stosunek do szkoły. Jeżeli nagle zaczyna okazywać silną niechęć do szkoły i szuka wymówek by zostać w domu, powinno cię to zaniepokoić. Spróbuj porozmawiać z nauczycielami o stopniach swojego dziecka. Zażywanie narkotyków może przyczynić się do obniżenia poziomu nauki ucznia. Palenie marihuany czy barnie ostrzejszych używek przyczynia się do osłabienia koncentracji, nadpobudliwości, co wpływa na jakość uczenia. Dziecko, także może wykazywać osłabienie, niewyspanie, skarżyć się na częste bóle głowy, co może wykorzystywać do swojej abstynencji w szkole.

2. Po drugie narkotyki wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne dziecka. Brak kondycji, energii oraz apatia może być dla ciebie sygnałem, że coś jest nie tak. Także nagłe zamknięcie w sobie oraz nieuzasadnione zmiany nastroju.

3. Po trzecie zmiana w wyglądzie może, również świadczyć o braniu środków odurzających. Brak zainteresowania swoim wyglądem, ubraniem oraz inne ślady takie jak: zwężone źrenice, swędzący nos, bełkocząca mowa, błyszczące oczy, zaczerwienione spojówki, kaszel są objawem zażywania narkotyków.

4. Po czwarte ogólne zachowanie. Dziecko nie wykazuje zainteresowania obowiązkami domowymi. Ma coraz więcej tajemnic tłumacząc się swoją prywatnością. Uniemożliwia to kontakt z własną pociechą. Także nagła zmiana środowiska oraz tajemnicze znajomości, które powodują późne powroty do domu powinny cię zaniepokoić.

5. Po piąte nagłe zainteresowanie większymi sumami kieszonkowego. Nagłe prośby o pieniądze bez uzasadnienia na co oraz agresywne zachowanie w celu ich uzyskania, może być przyczyną chęci pozyskania środków na opłacenie narkotyków.

6. Po szóste rysunki lub symbole świadczące o zainteresowaniu narkomanią np. symbole marihuany, napisy THC, Speed, kwas,LSD powinny wzbudzić twoją czujność. Często po zrewidowaniu pokoju można znaleźć akcesoria, które bezpośrednio są związane z narkotykami, jak lufki, strzykawki, fajki, fifki czy małe woreczki foliowe.

Kiedy zauważysz jakieś niepojące cię zachowanie spróbuj porozmawiać z dzieckiem, ale nie na siłę. Musi ono czuć, że ma w tobie wsparcie nawet w sytuacji kiedy podwinęła mu się noga. Pamiętaj jednak, że wcześniejsze odkrycie uzależnienia narkotykowego jest bardzo istotne dla dalszego życia twojego dziecka. Jeżeli nie wiesz co masz zrobić z tym faktem skontaktuj się psychologiem lub ośrodkiem odpowiedzialnym za uzależnienia narkotykowe. Tam uzyskasz odpowiednie informację jak radzić sobie w takich sytuacjach.