Szukaj

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu może przybierać różne postacie: codzienne picie w małych ilościach, picie aż do upojenia alkoholowego, samotne, w towarzystwie.  Alkoholizm ma zawsze charakter postępujący.

Podziel się
Butelki z piwem Fot. Jon Sullivan / public-domain-photos.com

Etapy uzależnieni od alkocholu

Postęp ten objawia się w kilku krokach:

Wpływ trunku na zachowanie

  • huśtawki nastrojów;
  • chwilowe euforie;
  • chwilowe stany depresyjne;
  • Spożywanie alkoholu jest pod kontrolą, jednakże dawki stopniowo się zwiększają.

Całe życie wokół kieliszka

Występuje wtedy, kiedy ochota na spożycie pojawia się już z rana i nie chcemy ograniczać procentowej zawartości alkoholu w trunkach. Nasilają się trudności w relacjach z bliskimi, problemy finansowe, w pracy, w szkole

Obsesja

Picie bez przerwy i brak odzewu na niewydolność organizmu. Tutaj nałóg często jest przyczyną utraty świadomości, nierzadko prowadzi do śmierci.

Alkoholizm to choroba, która może dopaść każdego niezależnie od jego statusu społecznego, płci czy wykształcenia.

Negatywny wpływ alkoholu

Wśród biologicznych skutków alkoholizmu wyróżnić możemy te, które mają wpływ na:

  • układ nerwowy (majaczenie, zaburzenia pamięci, zaburzenia chodu, drżenia);
  • narządy organizmy (uszkodzenia mięśnia sercowego, wątroby);
  • ciąże.

Alkoholizm - choroba społeczna

Alkoholizm to nie tylko choroba uzależnionego, to tragedie całych rodzin. Nierzadko dzieci alkoholików nie potrafią poradzić sobie z własnym życiem. Alkoholicy często popadają w konflikt z prawem: np. poprzez jazdę samochodem pod wpływem alkoholu,  przemoc w rodzinie.

Pomocną dłoń wyciąga ku alkoholikom organizacja powstała w 1935r., wyciągająca z uzależnień – AA – Anonimowi Alkoholicy.

W skrajnych przypadkach chorego należy poddać detoksykacji na oddziale szpitalnym.

Wg statystyk liczba osób uzależnionych od alkoholu w Polsce to około 800.000. Około półtora miliona dzieci wychowuje się lub wychowywała w rodzinach alkoholików.

Co robić, kiedy bliska nam osoba jest uzależniona od alkoholu?

Najważniejsze jest to, aby nie pomagać uzależnionemu ukryć się z tym, że ma problem. Mimo wstydu nie należy maskować nałogu. Ukrywanie nie pomoże alkoholikowi, a jedynie przyczyni się do akceptacji jego nałogu.

Nie rozpoczynaj kłótni na temat tego problemu w czasie kiedy ta osoba jest pijana. Nie przynosi to żadnych skutków. Wręcz przeciwnie: może pogorszyć sytuację. Na poważne rozmowy należy poczekać, aż alkoholik wytrzeźwieje.

Kiedy osoba uzależniona staje się agresywna pod wpływem trunku nie bójmy się dzwonić na policję. Przemoc domowa jest rzeczą poważną, w tym wypadku należy troszczyć się o siebie i o najbliższych.

Nie pozwól wmówić sobie, że jesteś przyczyną picia alkoholu. Takie działanie nazywa się manipulacją psychologiczną, będziemy obwiniać siebie, co nie ułatwi zerwania walki z nałogiem u uzależnionego. Starajmy się pomóc osobie uzależnionej przez próbę rozmowy i uświadomienie, że ma problem. W przypadku kiedy nasze działania są bezskuteczne należy szukać wsparcia u przyjaciół, krewnych, poradni. lekarzy, psychologów, AA czy innych organizacji.

Autor: Katarzyna Komenda

Źródła:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/alkoholizm-przyczyny-formy-objawy-leczenie-2502.html
http://www.mymedic.pl/nalogi/Alkoholizm-185/