Szukaj

Najczęściej występujące uzależnienia – alkoholizm, nikotynizm i narkomania

Uzależnienia dotykają coraz więcej ludzi w społeczeństwie. Powodując  nie tylko szkody zdrowotne, ale także i  materialne, które rzutują na prawidłowe funkcjonowanie rodziny oraz pracy zawodowej. Należy pamiętać, że nie zawsze osoba uzależniona jest w stanie sama sobie pomóc. W wielu przypadkach nałogi prowadzą do konfliktu z prawem, co może dodatkowo pogorszyć sytuację  uzależnionego.

Podziel się
Kieliszek wina

Nałóg

Za nałóg uważa się utrwalone oraz wyuczone nawyki, które związane są z przyjmowaniem używek np. alkoholu, narkotyków, papierosów czy leków. Osoba, która jest uzależniona stale lub okresowo odczuwa przymus przyjmowania danej substancji. Spowodowane jest to chęcią uniknięcia nieprzyjemnych skutków ubocznych braku tej  substancji w organizmie.

Obecnie pojawiają się nowe rodzaje uzależnień, dlatego możemy się spotkać z bardziej rozszerzoną definicją nałogów.  Obejmuje ona wszelkie silniejsze odczucia, którym towarzyszy chęć podporządkowania się pewnym czynnością. Takie nałogowe realizowanie danej potrzeby jest spotykane przy uzależnieniach typu seksoholizm, pracoholizm, zakupoholizm.

Alkoholizm

Alkohol jest bardzo popularnym trunkiem, do którego mamy powszechny dostęp. Jednak zapominamy o jego umiarkowanym spożywaniu, co może prowadzić do powstania nałogu. Przyjęło się, że rozsądny limit spożywania alkoholu w ciągu tygodnia to odpowiednio:
  • dla mężczyzn – nie więcej niż 4 porcję wypijane nie częściej niż 5 razy w tygodniu ( gdzie 1 porcja to  ok. 100 ml wina lub 200 ml piwa lub 25 ml wódki).
  • dla kobiety – nie więcej niż 2 porcję wypijane nie częściej niż 5 razy w tygodniu.
Warto podkreślić, że nawet po spożywaniu minimalnej  dawki może dojść do uzależnienia. Poza tym spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąże czy osoby kierujące pojazdami może doprowadzić do tragedii. Ważne jest uświadomienie sobie, że alkoholizm jest chorobą, którą należy leczyć. Pomocy powinny udzielać osoby, które mają do tego  odpowiednie kwalifikacja. Oprócz pomocy ze strony lekarzy należy skontaktować się z ośrodkami, które prowadzą specjalne poradnie dla anonimowych alkoholików. Alkoholizm nie tylko uzależnia nas psychicznie, ale fizycznie. Dlatego zerwanie z nałogiem będzie się wiązać z wielkim wyrzeczeniem, które niekoniecznie będzie przyjemne dla uzależnionego. Skutki odczuwania objawów abstynencyjnych są bardzo nieprzyjemne. Jednak warto zerwać z alkoholem, zanim on wyrządzić wielkie szkody w naszym organizmie i naszej psychice.  

Nikotynizm

Palenie papierosów jest jednym z częstszych nałogów spotykanych w społeczeństwie. Jednak szkodliwość tego uzależnienia jest bardzo wielka. Nikotynizm może bowiem przyczynić się do powstania:
  • nowotworów,
  • chorób układu krążenia,
  • chorób układu oddechowego,
  • chorób układu pokarmowego
  • osteoporozy,
  • zaćmy oraz tytoniowego niedowidzenia.
Wdychanie nikotyny powoduje, że czujemy się bardziej odprężeni. Jest to złudne uczucie, które z czasem powoduje uzależnienie, gdyż nasz organizm będzie potrzebował coraz więcej dawek takiego doznania. Przyzwyczajenie organizmu do nikotyny podczas nałogowego palenia jest tak wielkie, że każda próba zerwania z nałogiem będzie wiązała się z głodem nikotynowym, a więc rozdrażnieniem i silną potrzebą sięgnięcia po papierosa.

Dzisiejszy rynek oferuje wiele preparatów, które pomagają w zwalczaniu nikotynizmu, począwszy od tabletek, plastrów skończywszy na specjalnych gumach do żucia. Ważne jest uświadomienie sobie ceny własnego zdrowia, gdyż przeciętny palacz żyje ok. 10 lat krócej.

Narkomania

Narkotyki zazwyczaj kojarzą nam się negatywnie i słusznie. Jednak stopień uzależnienia od tego typu substancji znacznie się zwiększa. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, gdyż łatwiejszy dostęp do nich mają dzieci i młodzież. Każdy z rodziców zdaje sobie sprawę, że wiek dojrzewania jest okresem pełnym wzlotów i upadków. To wtedy kształtuje się droga wyborów młodego człowieka. Czyha jednak w tym czasie na niego wiele pułapek, w które nieraz wpada. Jedną z nich jest narkomania. Często dzieci sięgają po narkotyki ze względu na presję jaką wywołuje na nich grupa, nie zdając sobie sprawy z poważnych konsekwencji zdrowotnych jakie to za sobą niesie.

Uzależnienie od narkotyków jest bardzo poważne i ciężkie do zwalczenia. W wyjściu z narkomanii liczy się silna wola i wsparcie bliskich. Stan jaki mogą wywołać narkotyki jest uzależniony od substancji, która jest spożywana. Pomimo chwilowego „upojenia” jakie niesie ze sobą spożycie narkotyku istnieje wiele negatywnych skutków, które następują po zaprzestaniu jego działania m.in.:
  • powstanie stanów depresyjnych,
  • zaburzenia koncentracji,
  • myśli samobójcze
  • nadpobudliwość,
  • stany lękowe,
  • nieodwracalne zmiany w mózgu,
  • śmierć.
Jak widać chwilowa przyjemność, którą niesie ze sobą uzależnienie może kosztować nie tylko trwałe naruszenie zdrowia, poważne konsekwencje finansowe i rodzinne, ale nawet doprowadzić do śmierci. Warto się zastanowić co tak naprawdę ma dla nas znaczenie nałóg, czy też własne życie!