Szukaj

Biegunka w ciąży

Biegunkę w ciąży mogą powodować różne czynniki. Kiedy trwa długo, doprowadzić może do odwodnienia organizmu.Czasem może być objawem różnych chorób, ale nie jest to oczywiście regułą, bo w wielu przypadkach również, biegunkę powodować mogą praktycznie niegroźne czynniki.

Podziel się
Ćwicząca kobieta w ciąży f9c6c7829a6ea8209d61bc6b585db4b3

Przyczyny biegunki w ciąży

Biegunkę mogą powodować nawet zwykłe sytuacje codzienne, które powodują stres. Może być to również przyczyną nadmiernego jedzenia lub niekorzystnej mieszanki pokarmów, której organizm, chce się ich jak najszybciej pozbyć. Innymi przyczynami mogą być infekcje wirusowe. Kobiety w ciąży mają często osłabiony system immunologiczny, co oznacza, że podatność na wirusy jest większa. To tego typu infekcje mogą spowodować biegunkę. Ponadto spowodowana może być alergią pokarmową lub niestrawnością.

Objawy biegunki w ciąży

Biegunkę definiuje się wtedy, gdy częstotliwość oddania stolca zwiększa się. Sama konsystencja oddawanego kału jest półpłynna lub płynna. Jeżeli w oddawanym kale pojawia się śluz, ropa czy w najgorszym przypadku krew, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nawet przy wystąpieniu gorączki. To mogą być objawy groźnej infekcji. Standardowa biegunka powinna trwać nie dłużej niż trzy dni, jeżeli ten czas się wydłuża to również jest sygnałem do wizyty u specjalisty. Jednak w czasie pierwszych dni trwania biegunki można spróbować domowych sposobów na „pozbycie” się problemu. Najczęściej stosowany jest węgiel, który reguluje sytuację. Na ratunek mogą przybyć również suszone owoce lub banany. Trzeba pamiętać, że biegunka w dużym stopniu odwadnia organizm dlatego uzupełnianie płynów jest bardzo istotne. Kobietom w ciąży zaleca się minimum 1,5 l wody mineralnej dziennie. Jednak bardzo dobrze sprawdza się również ciepła, gorzka herbata.

Leczenie biegunki w ciąży

Na sam początek trzeba pamiętać o wyżej wspomnianej wodzie, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwłaszcza przy wystąpieniu biegunki. Woda buduje większą część masy ludzkiego ciała, a w czasie ciąży zapotrzebowanie na nią jeszcze bardziej zwiększa się. Dlatego należy stale uzupełniać płyny. Przy biegunce organizm pozbywa się wielu witamin i składników odżywczych. Także nie tylko woda a i witaminy są bardzo ważne. Wraz z wszystkimi witaminami podczas biegunki wydalane jest białko czy elektrolity, które odpowiadają za prawidłowy rozwój dziecka.

Jeżeli biegunka wydłuża się, a żadne domowe sposoby nie pomagają w problemie, nie pozostaje nic innego jak konsultacja z lekarzem. Przeprowadzi wywiad i zleci badania. Dzięki nim będzie w stanie stwierdzić, co jest konkretną przyczyną dolegliwości. Jeżeli okaże się, że jest to niegroźna infekcja, przepisane zostaną leki bezpieczne dla dziecka i matki. Bardzo często zalecana jest również odpowiednia dieta i odpoczynek. Dieta powinna być lekkostrawna. Podobnie tyczy się to napojów gazowanych, które powinny być wyeliminowane z codziennego menu.