Szukaj

Jak uporać się ze stratą bliskiej osoby?

Strata bliskiej osoby to najbardziej bolesne doświadczenie w życiu każdego człowieka. Bardzo ciężko jest wyobrazić sobie życie po utracie najbliższej istoty. Niezależnie od okoliczności zgonu, śmierć jest zawsze pełna cierpienia, żalu, łez i braku zgodny na to, jak teraz będzie wyglądało nasze życie. Zdarza się, że osoba opuszczona wymaga pomocy lekarza.

Podziel się
Kobiety

Żałoba

Nie ma jednego „lekarstwa” czy też „sposobu” na to jak powinniśmy przeżywać żałobę. Każdy człowiek w indywidualny sposób przechodzi przez ból, jaki towarzyszy śmierci bliskiej osoby.

Poza doświadczeniem smutku, żalu, bólu czy tez bezsilności często pojawia się depresja lub poczucie winy, że nie powiedziało się bliskiej osobie najważniejszych słów przed śmiercią. Niektóre osoby zaczynają idealizować zmarłego, przejmować jego nawyki czy nawet sposób ubierania. Inni wręcz przeciwnie, odcinają się od wszelkich wspomnień by w ten sposób załagodzić swój ból.

Etapy żałoby

I. Szok. Po otrzymaniu informacji o śmierci bliskiej osoby, najpierw pojawia się szok i niedowierzanie, a następnie faza zaprzeczenia. Reakcje te są bardzo nasilone gdy śmierć pojawia się nagle. Na stratę bliskiej osoby nigdy nie jesteśmy wstanie się dobrze przygotować, jednak kiedy śmierć poprzedza długa choroba, szok może być nieco łagodniejszy.

II. Dezorganizacja. Człowiek zaczyna mieć problemy z wykonywaniem najprostszych, codziennych czynności. Realizacja powierzonych mu zadań wydaje się niemożliwa do osiągnięcia. Pojawiają się kłopoty ze snem, zaburzenia odżywiania. Ponadto pojawiają się następujące uczucia czy zachowania:
  • Poczucie winy,
  • Uczucie gniewu i złości na zmarłego,
  • Pojawia się irracjonalna nadzieja, że może zobaczymy zmarłego 

III. Przez około 3 miesiące utrzymują się wyżej wymienione zachowania i uczucia. Po tym okresie, najczęściej pojawia się czas kulminacji, po którym następuje czas tzw. zdrowienia.

IV. Ten etap może trwać od roku do trzech lat. W jego trakcie pojawiają się ataki rozpaczy ale z czasem są one coraz łagodniejsze. Im silniejszy i dłuższy był związek z osobą zmarłą, tym dłużej trwa okres zdrowienia.

Jak pomóc sobie po śmierci bliskiej osoby?

Pierwszym krokiem powinna być akceptacja śmierci. Nie bez znaczenia jest noszenie czarnej odzieży - dzięki temu otoczenie będzie wiedziało, że straciliśmy bliską osobę i uszanuje naszą żałobę.

Procesu żałoby nie można przyśpieszyć, jedna osoba będzie zmagała się ze stratą przez pól roku a inna z kolei 3 lata. Ważne by w tym czasie otaczać się ludźmi, którzy potrafią zrozumieć nasz ból i wykażą się empatią. Ten czas jest potrzebny nam na wykrzyczenie bólu, wypłakanie smutku czy chociażby pobycie w samotności.

Zdarza się, że osoby nie potrafią poradzić sobie z przejściem przez okres żałoby. W takim wypadku dobrze jest udać się po pomoc do psychoterapeuty. Specjalista pomoże nam przepracować traumę i wrócić do normalnego życia z posklejanym sercem, które rozleciało się na kawałki po utracie ukochanej osoby.