Szukaj

Jakie choroby może za sobą pociągnąć nadwaga?

W dzisiejszym świecie co raz więcej osób zmaga się z problemem nadwagi. Niezdrowy tryb życia, siedząca praca, niewłaściwa dieta, brak sportu… to wszystko prowadzi do wystąpienia nadwagi. Co gorsze o dodatkowe kilogramy nie trudno, natomiast ich zrzucenie okazuje się być nie lada wyzwaniem.

Podziel się
Kobieta na wadze
Nadwaga nie tylko powoduje, że wyglądamy gorzej i nie czujemy się dobrze we własnym ciele. Może również skutkować poważnymi chorobami, dlatego nie należy lekceważyć problemu otyłości.

Jakie choroby mogą towarzyszyć nadwadze?

  • Choroby układu sercowo-naczyniowego
Mowa tutaj o nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej, zawale, udarze i miażdżycy. Wszystkie te choroby zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu człowieka.
  • Cukrzyca
Nadwaga kilkakrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Cukrzyca natomiast może przyczynić się do powstania niewydolności nerek i ślepoty nabytej. Co gorsza czasami dochodzi neuropatii cukrzycowej i konieczności amputacji kończyn.
  • Choroby układu oddechowego
Nadwaga ma wpływ także na układ oddechowy. Prowadzi do obciążania płuc, czego efektem są problemy z różnymi czynnościami. Osoba zmagająca się z nadwagą może mieć trudności z wejściem po schodach czy przyniesieniem zakupów. Osoby otyłe stosunkowo częściej chrapią oraz stykają się z problemem bezdechu sennego.
  • Choroby układu mięśniowo-szkieletowego
Nadwaga prowadzi również do obciążenia kośćca, stawów, mięśni i nerwów. Poza tym często osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami borykają się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, dną moczanową i bólami pleców.
  • Choroby układu trawiennego
Osoby mające nadwagę mogą doświadczać zgagi, refluksu żołądkowo-przełykowego i wzdęć. Jest to związane z tym, że tłuszcz brzuszny naciska na przewód pokarmowy.
  • Nietrzymanie moczu
Jak się okazuje zbędne kilogramy osadzone w brzuchu mogą prowadzić do osłabienia zwieracza cewki moczowej. Bezpośrednią przyczyną tutaj jest ciężar brzucha. W efekcie mamy problem z wyciekającym moczem szczególnie podczas śmiechu, kichania oraz kaszlu.
  • Naczynia krwionośne
Nadwaga prowadzi do zwiększenia ciśnienia w żyłach, a to z kolei jest bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków i owrzodzeń skóry.
  • Zaburzenia równowagi hormonów żeńskich
Nadmierna masa ciała może prowadzić do niepłodności, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, objawów menopauzy oraz problemów ciążowych.
  • Rak
Nadwaga może też skutkować pojawieniem się raka. Osoby otyłe częściej chorują na raka macicy, pęcherza żółciowego, szyjki macicy,  jajników, prostaty, piersi i okrężnicy.
  • Kamica pęcherza żółciowego
Zbyt wysoka masa ciała prowadzi również do zwiększenia ryzyka wystąpienia kamicy.