Szukaj

Skurcze Braxtona- Hicksa

Skurcze Braxtona - Hicksa nie są skurczami porodowymi. Mogą sprawiać takie wrażenie jednak są to raczej przygotowania macicy do ważnego wydarzenia jakim jest poród. Zaczynają się one około 20 tygodnia ciąży, a w ostatnich miesiącach staja się bardziej zauważalne dla przyszłej mamy. Mogą jednak wprawić kobietę w zakłopotanie, czy to właśnie przypadkiem nie one są skurczami porodowymi. Podstawową różnicą pomiędzy tymi skurczami jest jednak ich szybkie ustępowanie.

Podziel się
Kobieta w ciąży

Jakie możesz mieć odczucia przy skurczach przepowiadających?

Pojawienie się skurczy powoduje napinanie i twardnienie macicy. Zazwyczaj przypominają one mrowienie, które rozpoczyna się w górnej partii macicy i stopniowo przesuwa się w dół. Nie są one bardzo długie, gdyż trwają zaledwie 15 do 30 sekund. Takie skurcze przepowiadające nie są wstanie spowodować wypchnięcia dziecka z macicy. Jednak w późniejszym stadium ciąży mogą zapoczątkować skracanie się i rozwieranie szyjki macicy. Niektóre ciężarne odbierają je jako ból przypominający menstruację, który łagodnieje po 3 minutach.

Często kobiety, szczególnie na początku nie zdają sobie sprawy z zachodzących zmian w macicy. Kiedy jednak przychodzą skurcze Braxtona - Hicksa popadają w panikę, że to właśnie następuje czas rozwiązania. Okazuje się, że jednak tak nie jest. Kiedy przyszła mama spojrzy na swój brzuch podczas skurczu może zauważyć, że staje się on bardziej twardy i spiczasty, a czasem nawet pomarszczony. Jest to jednak naturalny proces, który nie zagraża ani przyszłej mamie Anie jej dziecku.

Jak można sobie z nimi poradzić?

Zazwyczaj nie są one na tyle silne, żeby kobieta odczuwała dyskomfort. Jednak w coraz bliższym terminie do rozwiązania mogą stać się lekko uporczywe. Wtedy dobrą metodą będzie rozmasowanie przez partnera odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Aby dalej załagodzić bóle można przespacerować się trochę lub często zmieniać pozycję ułożenia ciała.

Bardzo ważną rzeczą jest dostarczanie organizmowi dużej dawki płynów. Podczas, gdy jest on odwodniony przyszła mama może bardziej odczuwać intensywność skurczy. W przypadku występowania skurczów Braxton – Hicksa kobieta może wykorzystać je na ćwiczenia przygotowujące ją do porodu. Taki trening macicy, ale i również odpowiedniego oddychania będzie idealną lekcją przed tym trudnym wydarzeniem.

Kiedy kobieta w ostatnich miesiącach ciąży będzie odczuwać coraz to silniejsze skurczę w małych odstępach czasowych powinna zawiadomić lekarza. Pierworódką ciężko jest czasami odróżnić skurcze Braxton – Hicksa od normalnych porodowych, dlatego lepiej dmuchać na zimno. Dodatkowymi objawami jakie powinny zaniepokoić kobietę, a które świadczą o rozpoczęciu porodu jest występowanie biegunki, odejście czopa śluzowego, odejście wód płodowych czy lekkie plamienie.