Szukaj

Uzależnienie od leków

Współczesna farmaceutyka oferuje nam szeroką gamę leków na wszelkie dolegliwości zarówno ciała jak i ducha człowieka. Kolorowe pigułki zdominowały życie wielu ludzi, którzy łykają je systematycznie, nawet w przypadkach, kiedy nie jest to konieczne. Lek na gardło, na ból głowy, witamina C, coś na odporność, suplementy diety i tak bez końca. Niewielu ludzi jednak zdaje sobie sprawę z tego, że z pozoru dobroczynne działanie kapsułek może prowadzić nas do niebezpiecznego uzależnienia.

Podziel się
Tabletki Fot. Christer Rønning Austad / sxc.hu

Zależność od leków, lekomania, toksykomania, lekozależność, farmakomania – to kilka nazw, które określają tą groźną przypadłość. Uzależnienie od leków okazuje się być bowiem takim samym nałogiem jak alkoholizm czy narkomania i w równym stopniu zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. Przejawia się ono w nadużywaniu farmaceutyków – zazwyczaj są to środki nasenne, przeciwbólowe, uspokajające, czy pobudzające.

Ich nagminne zażywanie prowadzi do tego, że organizm człowieka „przyzwyczaja się” do działania substancji w nich zawartych, wynikiem czego jest, potrzeba zwiększania dawek w celu uzyskania przewidywanych efektów. Lekomania łączy się z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego, fizycznego lub uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem.

Działanie określonego leku powoduje u osoby uzależnionej uczucie spełnienia i zaspokojenia wewnętrznego „głodu”, a odstawienie farmaceutyku może okazać się bardzo trudne.  Działanie tabletki z biegiem czasu powoduje przestrojenie czynności psychicznych oraz somatycznych organizmu, do tego stopnia, że wszelkie próby zaprzestania jej stosowania wywołują duże zaburzenia czynności organizmu zwane objawami abstynencji. Najczęstszą przyczyną uzależnień jest po prostu przedłużające się leczenie związane z obowiązkiem przyjmowania leków.

Jak objawia się uzależnienie od leków?

Farmakomania to nałóg, który postępuje bardzo powoli a chory często nie zdaje sobie sprawy z tego, że leki zaczynają przybierać dla niego formę codziennego niezbędnika, bez którego normalne funkcjonowanie mogłoby okazać się bardzo trudne. Osoba uzależniona usiłuje cały czas zapewnić sobie odpowiedni zapas konkretnego farmaceutyku.

W przypadku, kiedy dany lek wypisywany jest na receptę, a nasz lekarz pierwszego kontaktu odmawia jej wypisania chory kontaktuje się z wieloma innymi lekarzami, którzy mogą mu go przepisać. Osobie uzależnionej towarzyszą stany lękowe, czy napady paniki w przypadku, kiedy zażycie tabletki okazuje się niemożliwe.

Ponadto chory w żadnym wypadku nie przyznaje się do nałogu, a wszelkie próby ingerencji w jego problem kończą się ucieczką. Często niekontrolowanemu przyjmowaniu leków towarzyszy nadużywanie alkoholu, który ma na celu przyspieszyć i „ulepszyć” działanie tabletki.

Leczenie uzależnienia

Leczenie farmakomanii, podobnie jak leczenie innych uzależnień jest bardzo trudne i wymaga od chorego pełnego zaangażowania. Niezbędny okazuje się doświadczony specjalista. Należy pamiętać, najbliższym przyjacielem uzależnionego jest tabletka. Wszelkie działania rodziny, przyjaciół, a nawet lekarza odbiera on, jako zamach na swoją wolność i zdrowie.

Dlatego tak ważne jest, aby uświadomić choremu siłę jego uzależnienia i czyhające niebezpieczeństwo. Niezwykle istotne jest ograniczenie choremu dostępu do leku, który wywołał nałóg. Odpowiednia terapia, stopniowe odstawianie leku, regularne spotkania z lekarzem i psychoterapeutą, mobilizacja do działania oraz wsparcie rodziny pomogą choremu pozbyć się nałogu.

Autor: Eliza Jakóbczyk

Źródła:
http://www.biomedical.pl/psychologia/lekomania-wsrod-polakow-173.html
http://www.medical4you.pl/nalogi/Lekomania-1036/